Jak podaje serwis rynek-kolejowy.pl, umowa pomiędzy BGK Nieruchomości a PKP zawiera w sobie zasady współpracy, która będzie prowadziła do komercyjnego zagospodarowania 17. znacznej wielkości gruntów, na których terenie wybudowane zostaną mieszkania. Ich potencjalną liczbę ocenia się nawet na 40 tys. Uruchomienie projektu jest elementem rządowego programu „Mieszkanie plus”. Na terenie działek przeznaczonych przez PKP powstaną także punkty usługowe i komercyjne. Program zostanie uruchomiony na wielohektarowych gruntach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a także m.in. w Gdańsku, Szczecinie i Chorzowie.
– We współpracy z PKP wytypowaliśmy wstępnie grunty o łącznej powierzchni około 250 ha, na których powstać może około 40 tys. mieszkań. Dokładne liczby będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających ze szczegółowych zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych – powiedział Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości.
Dr Michał Beim z zarządu PKP dodaje, że Polskie Koleje Państwowe chcą we współpracy z BGK podjąć się zagospodarowania nieużywanych do tej pory działek kolejowych. – PKP chce we wspólnych przedsięwzięciach realizować zabudowę biurową i handlową, gdyż na największych terenach mają powstać nowoczesne, wielofunkcyjne dzielnice – powiedział dr Michał Beim, członek zarządu PKP S.A. Dodał również, że lokalizacja mieszkań w pobliżu stacji kolejowych, będzie korzystna dla PKP. – Cieszy nas, że większość wspólnych inwestycji będzie miało miejsce przy stacjach, gdyż mieszkańcy będą potencjalnymi pasażerami kolei.
Czytaj też:
Z miasta do miasta z Mieszkaniem Plus