Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska, odpowiadając na apel Polski, Litwy i Łotwy, opowiedziała się za czasową zmianą przepisów azylowych. Powodem była napięta sytuacja na granicy tych państw z Białorusią, której władze wywołały kryzys migracyjny, chcąc wymusić na europejskich przywódcach uznanie Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.
Z kolei w ostatni piątek sprawująca obecnie prezydencję w Unii Europejskiej Francja zaproponowała kompromis w sprawie przepisów azylowych. Zmiany te, zakładające m.in. wydłużenie procedur azylowych i uproszczenie zasad deportacji, miały ułatwić rozwiązanie kryzysu migracyjnego. Polski rząd zablokował jednak porozumienie w tej sprawie.
Autor komentarza w "FAZ" wskazuje, że konflikt o prawo azylowe między Warszawą a Brukselą "wszedł na nowy poziom eskalacji”, a Polska "zerwała kolejny most" łączący ją z Unią Europejską. Wydźwięk artykułu jest mocno krytyczny, a jednym z wniosków w nim zawartych jest stwierdzenie, że Komisja Europejska powinna wszcząć przeciw Polsce kolejne postępowanie za łamanie unijnych przepisów.
Kulisy negocjacji
Niemiecki dziennik wskazuje, że Polska chciała uwzględnić w zaproponowanych przez Francję rozwiązaniach mechanizm, który umożliwiałby zawieszenie przepisów azylowych w przypadku "zagrożenia bezpieczeństwa narodowego". Warszawa miała także nie zgodzić się na obligatoryjną współpracę z instytucjami ds. uchodźców i organizacjami humanitarnymi.
Francja, która kieruje pracami Rady UE, przerwała prace nad przepisami. „Dzięki temu oszczędzono Polsce niezręcznego głosowania, w którym zostałaby przegłosowana przez inne państwa kwalifikowaną większością. Taka większość istniała, bo za były także Litwa i Łotwa. Tylko Węgry wyraziły zrozumienie dla stanowiska Polski” – relacjonuje niemiecki dziennik.
KE znów przeciw Polsce?
"FAZ" ocenia, że Komisja Europejska nie ma w tej chwili wyjścia i powinna wszcząć przeciwko Polsce kolejne postepowanie.
„Komisja nie ma innego wyjścia, jak rozpocząć przeciwko Warszawie kolejne postępowanie o naruszenie traktatów UE w tej centralnej sprawie. Bowiem polskie praktyki wydalania wszystkich migrantów, którzy zostają przechwyceni na granicy z Białorusią, jednoznacznie naruszą unijne prawo azylowe” – pisze niemiecki dziennik.
„«Nie» z Warszawy może być częścią ogólnej blokady, której zastosowaniem groziła Warszawa, bo z powodu sporu o praworządność nie dostała dotychczas żadnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy. W każdym Polska zerwała następny most, który zbudowali jej Europejczycy, aby sprowadzić ten kraj z powrotem do wspólnoty prawa” – dodano.
Czytaj też:
Saryusz-Wolski: Polska powinna wycofać się z Funduszu Odbudowy i wetować pakiet Fit for 55Czytaj też:
Niemiecki polityk: Broniącym granic trzeba pomócCzytaj też:
"To jest absolutnie tragiczne”. Niemiecka polityk krytykuje Polskę