Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera zamieścił nagranie w serwisie Twitter.
Strategia opozycji
"Strategia opozycji? Straszyć Polaków i zaklinać rzeczywistość. W gazociągu Baltic Pipe miało zabraknąć gazu. Węgla miało nie być, a Polacy mieli marznąć. Chleb miał być po 30 zł, a paliwo po 10. Patrioty dla Ukrainy miały być grą" – napisał w komentarzu.
Materiał przedstawia szereg wypowiedzi czołowych polityków Platformy Obywatelskiej na temat Baltic Pipe, zaopatrzenia w węgiel, cen chleba i systemu obrony przeciwlotniczej Patriot.
W nagraniu zamieszczono krótkie fragmenty wypowiedzi m.in. Donalda Tuska, Borysa Budki, Marcina Kierwińskiego, czy Cezarego Tomczyka. Jest też poseł Iwaniak z Lewicy, który zabiera głos w sprawie Baltic-Pipe, podobnie jak poseł PO Marta Wcisło. Politycy twierdzą, że gazociąg może nie osiągnąć pełnej przepustowości.
Baltic Pipe
Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października 2022 roku, ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej.
30 listopada 2022 roku osiągnął pełną przepustowość. Energinet, duński operator systemu przesyłowego, zakończył wówczas proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury konstrukcji.
"Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m3 gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 proc. rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Od stycznia br. zwiększyliśmy przepustowość terminala LNG w Świnoujściu. W tym roku uruchomiliśmy również gazociągi na Litwę i Słowację. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, postawione przed Gaz-Systemem, zostało zrealizowane" – przekazał wówczas prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.