Propozycja, przedstawiona przez Legaulta, spotyka się z powszechną krytyką, zarówno władz świeckich, jak i kościelnych.
Sprzeciw katolickich biskupów. Hierarcha zszokowany pomysłem zakazu
Swój sprzeciw wobec projektu wyrazili katoliccy biskupi. Przewodniczący Zgromadzenia Biskupów Katolickich Québecu Martin Laliberté przyznał, że jest "zszokowany" pomysłem Legaulta. Hierarcha stwierdził, że wprowadzenie zakazu modlitwy na ulicach miast i w parkach oznaczałby ograniczenie praktyk religijnych przedstawicieli wielu wyznań.
Jak podaje serwis lactualite.com, premier kanadyjskiej prowincji piątkową konferencję prasową zaczął od zaznaczenia, że chce wysłać "bardzo jasną wiadomość do islamistów". Celem François Legaulta ma być wzmocnienie świeckości szkół. O planowanym zakazie modlitwy w miejscach publicznych poinformował dopiero w reakcji na pytania od dziennikarzy.
Minister wzywa do poszanowania wolności słowa i religii
Głos w sprawie zabrał również przedstawiciel kanadyjskich władz federalnych. Minister ds. imigracji Marc Miller stwierdził, że propozycja Legaulta to "atak na muzułmanów". Członek rządu zaapelował o poszanowanie wolności słowa i religii.
Portal lactualite.com przypomina, że choć zdjęcia modlących się na ulicach największego miasta w prowincji – Montrealu wywołały w ostatnich miesiącach liczne kontrowersje, to członkowie innych wyznań również organizują wydarzenia religijne w miejscach publicznych w publiczne w prowincji Québec. Jako przykład wskazano nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczy arcybiskup Montrealu w Wielki Piątek.
Również Marc Miller powołał się na ten przypadek. Jak wskazał, katolicy w tym czasie klękają na schodach oratorium św. Józefa w Montrealu. – Czy zostałoby to zakazane? – zapytał w rozmowie z dziennikarzami.
Premier Québecu na ponownym otwarciu katedry Notre-Dame
Minister podkreślił, że zastanawia się, jak władze Québecu chciałby wprowadzić przepisy regulujące te kwestie.
Marc Miller nawiązał również do obecności François Legaulta na ponownym otwarciu katedry Notre Dame po pożarze.
Jak zaznaczył, obecność premiera Québecu podczas takiego wydarzenia jest "ironią".
Czytaj też:
Profanacja w kościele. Migrant zniszczył figurę Czarnej MadonnyCzytaj też:
Muzułmanie nakładają podatek od bycia chrześcijaninem