"Do tej pory św. Matka Teresa z Kalkuty była czczona jedynie w Kościołach lokalnych w miejscach, które są z nią związane, jak np. w Albanii, i otrzymały na to stosowne pozwolenie. Nie jest bowiem tak, że wszyscy święci «automatycznie» są wpisywani do kalendarza liturgicznego" – tłumaczy ks. Arkadiusz Nocoń z Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w rozmowie z Radiem Watykańskim.
Wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty w Kalendarzu Rzymskim
Teraz papież Franciszek podjął decyzję. "Przychylając się do próśb i pragnień duszpasterzy, zakonników i sióstr zakonnych oraz stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ, jaki wywiera duchowość św. Teresy z Kalkuty w różnych regionach świata" Ojciec Święty zdecydował o wpisaniu wspomnienia św. do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała w tej sprawie specjalny dekret.
Na mocy tego dokumentu wspomnienie liturgiczne św. Matki Teresy z Kalkuty ma zostać umieszczone we wszystkich kalendarzach liturgicznych na całym świecie. Do dekretu zostały dołączone teksty liturgiczne, które po przetłumaczeniu ich przez poszczególne konferencje biskupów i zaaprobowaniu przez Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, będą używane w czasie tego wspomnienia.
W dekrecie podkreślono, że św. Teresa z Kalkuty jest "wzorem miłosierdzia i autentyczną ikoną miłosiernego Samarytanina" i, że "stała się świadkiem godności oraz przywileju pokornej służby", a jej imię "nie przestaje jaśnieć, niczym źródło nadziei, dla wielu osób, poszukujących pocieszenia wobec cierpień ciała i ducha" do dzisiaj. Znana jest po prostu jako "Matka Teresa".
Św. Matka Teresa z Kalkuty została kanonizowana w 2016 roku przez papieża św. Jana Pawła II, w Roku Nadzywczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Czytaj też:
Wspomnienie NMP z Lourdes, czyli Światowy Dzień ChoregoCzytaj też:
Dziś w Kościele wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty