Temat wypłaty odszkodowań Niemiec za drugą wojnę światową cyklicznie powraca w polskiej debacie publicznej, szczególnie w okolicach rocznic związanych z II wojną światową, takich jak wybuch wojny czy Powstanie Warszawskie. Ostatnio temat ten zyskał na aktualności na początku lipca, podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Polsce.
Reparacje od Niemiec. Sondaż
Czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania (reparacje) wojenne? W związku ze zbliżającą się 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej agencja SW Research, na zlecenie Wprost, przeprowadziła sondaż, w którym zapytano Polaków, czy Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne.
Na tak postawione pytanie 58,4 proc. ankietowanych odpowiedziało „tak”. Przeciwko opowiedziało się 15,2 proc. pytanych. Opinii nie na temat nie wyraziło 26,4 proc. uczestników badania.
Raport o stratach wojennych
Przypomnijmy, że 1 września 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według wyliczeń specjalnego zespołu pod przewodnictwem Arkadiusza Mularczyka, należne Polsce reparacje od Niemiec wynoszą ponad 6 bln złotych.
Rząd w Berlinie przedstawił w styczniu 2023 r. stanowisko, że sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta. Warszawa nie uznała sprawy za zakończoną.
Pod koniec stycznia w kwestii odszkodowań rozmawiał w Niemczech minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Powiedział, że rząd niemiecki powinien w kreatywny sposób pomyśleć o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych czy zadośćuczynienia. Zaznaczył też, że Polska i Niemy muszą mieć partnerskie stosunki.
Czytaj też:
"Niemcy nie zapomną tego Polakom". Wściekłość w Berlinie