– Zełenski wysłał list do prezydenta. Przeprosił za cały incydent, który miał miejsce w Gabinecie Owalnym – powiedział Witkoff w wywiadzie dla Fox News, nie podając więcej szczegółów. – Myślę, że to był ważny krok – ocenił.
Trump i Zełenski pokłócili się przed kamerami. Rozmowy zostały zerwane
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał 28 lutego do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które zakończyło się dyplomatycznym skandalem.
Podczas transmisji na żywo z Gabinetu Owalnego doszło do awantury między Zełenskim, Trumpem i wiceprezydentem USA J.D. Vance'em. Trump i Vance zarzucali Zełenskiemu, że nie jest wdzięczy za to, co robią dla jego kraju USA i że igra z III wojną światową.
– Nie jesteś w pozycji, by cokolwiek dyktować, nie okazujesz szacunku – powiedział do Zełenskiego Trump podczas kłótni na oczach całego świata.
Amerykański prezydent napisał po spotkaniu na swojej platformie społecznościowej Truth, że Zełenski "nie jest gotowy na pokój" i że "nie uszanował" Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że ukraiński prezydent "może wrócić, kiedy będzie gotowy na pokój".
Awantura w Białym Domu. Odwołana konferencja prasowa, nie ma umowy o minerałach
Zełenski opuścił Biały Dom przed czasem (według niektórych doniesień został wyrzucony), a zaplanowana wcześniej wspólna konferencja prasowa obu prezydentów została odwołana.
Nie doszło również do podpisania umowy o minerałach, która miała być głównym punktem wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie i zapewnić Kijowowi dalsze amerykańskie wsparcie potrzebne do obrony przed rosyjską inwazją.
Trumpowi szczególnie zależy na dostępie do ukraińskich złóż metali ziem rzadkich, czyli 17 pierwiastków o wyjątkowych właściwościach, niezbędnych w zaawansowanych technologiach – np. do produkcji komputerów, samochodów elektrycznych, tomografów, ale też broni.
Trzy warunki powrotu USA do rozmów z Ukrainą
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz oświadczył, że aby wznowić rozmowy między Trumpem a Zełenskim, ukraiński prezydent musi spełnić trzy warunki: przeprosić za kłótnię w Gabinecie Owalnym, podpisać umowę o minerałach i wziąć udział w rozmowach pokojowych.
Czytaj też:
Po czyjej stronie są Polacy w sporze Zełenskiego z Trumpem? Jest sondaż
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda