Zdzisław Peszkowski herbu Jastrzębiec był człowiekiem niezwykłym. Choć jego nazwisko na skutek błędu przy identyfikacji zwłok znalazło się na liście ofiar katyńskich, zmarł dopiero 8 października 2007 roku. Był znany ze swojej działalności na rzecz upamiętniania ofiar Golgoty Wschodu. Jednak nie wszyscy wiedzą choćby, że miał doktorat z filozofii. Miał też niezwykły charakter o czym w Radiu Wnet opowiadał jego „młodszy brat” emerytowany prof. UKSW Grzegorz Łęcicki:
– Pewnego razu w gimnazjum sanockim, któryś z chłopaków z klasy przyniósł zabitego ptaka i wyrzucił przez okno. Tak jak to chłopaki robią różne dowcipy. Traf nieszczęśliwy chciał, że to ptaszysko upadło na głowę profesora od matematyki. To był przypadek, ale zrobiono z tego aferę, że to był zamach na matematyka. Dyrektor szkoły przyszedł i zapytał kto jest przewodniczącym – Był nim Peszkowski, który stwierdził, że nie wydał kolegi, pomimo iż za karę musiał powtarzać klasę, a w efekcie zdawać maturę rok później niż koledzy.
Przyszłemu księdzu udało się wydostać z ZSRR razem z Armią Andersa. Angielskiego uczył go Zygmunt Berling. Jego harcerskie podejście do dzieci i młodzieży sprawiło, że był przez nie kochany i z tego powodu z czasem został przeniesiony do pracy wychowawcy. Gdy już na Wyspach podjął decyzję o zostaniu kapłanem, polecono mu udać się do USA. Gdy przed biurem podróży zobaczył cenę za podróż – zasmucił się ponieważ nie miał skąd wziąć takich pieniędzy. Wtedy zobaczyła to dobrze ubrana kobieta i gdy opowiedział jej że chce się udać do Stanów w celu zostania duchownym, zadzwoniła do męża, który ufundował mu bilet.
Jeżeli chcą Państwo poznać więcej historii o księdzu Peszkowskim, to zapraszamy 10 października do klubokawiarni Agere Contra. Tam o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z dr. hab. Grzegorzem Łęcickim i dr. Jackiem Dziekanem, które zapewni wiele wesołych, pięknych, a momentami zapewne wzruszających historii.
Bezpłatne zapisy: Więcej niż Katyń! Opowieść o księdzu Zdzisławie Peszkowskim – prof. Grzegorz Łęcicki – Agere Contra Wydarzenia
Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez: Do Rzeczy, Radio Wnet, EWTN Polska.
Agere Contra znajduje się przy ul. Chłodna 2/18 w Warszawie (wejście od ul. Białej).