Innowacyjne technologie przyciągają projektantów, inwestorów, deweloperów i wykonawców, zwłaszcza że budownictwo od wielu lat uważane jest za konserwatywne i mało postępowe. Co zwraca uwagę specjalistów branżowych? Przede wszystkim możliwość skrócenia czasu realizacji, zwiększenia parametrów jakościowych, a co za tym idzie – ograniczenia kosztów. Jest to dzisiaj kluczowe, ponieważ według wszystkich statystyk w Polsce brakuje mieszkań.
Prefabrykacja 2.0
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku zostało oddanych do użytkowania 222 tys. mieszkań, czyli najwięcej od 1980 r. Swój udział miała w tym również technologia prefabrykacji, bo według szacunków już około 9 proc. mieszkań zostało wybudowanych przy wykorzystaniu tej technologii. Zwiększenie udziału prefabrykacji w realizacjach mieszkaniowych wydaje się zatem jedyną szansą na znaczne podniesienie tego wskaźnika. Warto przypomnieć, że prefabrykacja była obecna w Polsce już od lat 60. i zasadniczo spełniła swoje zadanie – dostarczyła dużej ilości mieszkań w krótkim czasie i do dzisiaj nie został pobity rekord z roku 1978, kiedy to do użytkowania zostało oddanych blisko 284 tys. mieszkań – z czego znaczna część właśnie w technologii pełnej prefabrykacji.
Korzyści wynikające z zastosowania technologii modułowych i prefabrykacji przekonały już wielu wykonawców i inwestorów, a zalety – takie jak przyśpieszenie realizacji budowy, redukcja kosztów robocizny i materiałów czy zapewnienie najwyższej jakości produkcji elementów w fabryce – pozwalają na maksymalizację zysków zarówno dla inwestora, wykonawcy, jak i w efekcie dla końcowego klienta, gdyż mieszkania wybudowane w prefabrykacji w końcowym rozrachunku mogą być po prostu tańsze.
Na rynku są już gotowe systemy projektowania budynków mieszkalnych w prefabrykacji, które jeszcze bardziej upraszczają i przyspieszają realizację inwestycji. Jednym z takich systemów jest „System budowy mieszkań HM” stworzony przez spółkę HM Factory należącą do Grupy Inwest. System ten charakteryzuje się gotowym zestawem elementów prefabrykowanych, które w łatwy sposób można wykorzystać w każdej inwestycji. Ponadto w jego skład wchodzą dwa typy gotowych budynków mieszkalnych, które każdy inwestor czy deweloper może wykorzystać na swojej działce na zasadzie „open source”.
Skok technologiczny
Polska mimo stosunkowo niewielkiego odsetka wykorzystania nowoczesnych technologii w projektach budowlanych nie musi się wstydzić swoich referencji. Zrealizowanych budynków mieszkalnych czy takich w trakcie budowy i wykonanych w najnowocześniejszych technologiach nie trzeba już szukać za granicą.
Takie obiekty można zobaczyć zarówno w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, jak i w Gdańsku. Dobrym przykładem jest obecnie powstająca dzięki współpracy instytucji Państwowych z firmami prywatnymi inwestycja w Toruniu, gdzie PFR Nieruchomości wraz z Pekabex S.A. realizuje w ekspresowym tempie 320 mieszkań z wykorzystaniem technologii prefabrykacji. Z kolei spółka ARP Prefabrykacja, która została powołana dzięki współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz HM Factory Sp. z o.o., w 2022 otworzy najnowocześniejszą fabrykę elementów prefabrykowanych. Fabryka będzie zlokalizowana w województwie świętokrzyskim i docelowo produkowane w niej elementy mają być dostarczane również dla rządowego programu Mieszkanie Plus. Wysoka wydajność i automatyzacja pozwolą na produkcję elementów niezbędnych do budowy około 4 tys. mieszkań rocznie, a linie technologiczne mają być jednymi z najnowocześniejszych w Europie.
Te przykłady pokazują, że budownictwo ocknęło się z letargu i przeżywa obecnie prawdziwy skok technologiczny. Polska ma szansę dokonać ogromnego postępu w tej dziedzinie, gdyż od lat możemy się szczycić sukcesami w nowoczesnych technologiach wykorzystywanych w budownictwie, takich jak prefabrykacja betonowa, produkcja i eksport gotowych konstrukcji stalowych, rozwój fabryk gotowych modułów mieszkalnych czy łazienek prefabrykowanych. Czas wykorzystać know-how i kompetencje przez lata budowane na rynku zagranicznym i stać się liderem nowoczesności na własnym podwórku.
Bartosz Dąbrowski