Nad nowelą debatowano podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności. W dyskusji uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf, eksperci z kraju i zagranicy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Zdaniem Gersdorf nowelizacja ustaw sądowych jest "groźna dla wszystkich obywateli, bez względu na światopogląd i przekonania". – Trzeba przypominać stale i ciągle, że nie ma wolnych obywateli bez niezależnych sądów i niezawisłych sędziów – mówiła pierwsza prezes SN.
Jej zdaniem sprzeciw wobec tej ustawy to nie anarchizacja prawa przez sędziów, ale "rozpaczliwa próba wytłumaczenia obywatelom, że ich prawa obywatelskie będą naruszone albo w ogóle znikną".
Obecni na posiedzeniu przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości z Polski i zagranicy, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Niemiec, a także reprezentanci organizacji obywatelskich z nimi związanych, jednoznacznie negatywnie ocenili ustawę PiS, wskazując jej zasadnicze mankamenty.
Ich zdaniem nowela narusza standardy Unii Europejskiej i wręcz zagraża członkostwu Polski w UE. Nie służy również ochronie praw obywatelskich. Uczestnicy debaty wyrazili nadzieję, że Senat nie poprze tej nowelizacji – czytamy w komunikacie biura prasowego izby.
Przypomnijmy, że ustawa o sędziach autorstwa posłów PiS przeszła przez Sejm przed świętami Bożego Narodzenia. Nowela m.in. drastycznie zaostrza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i zmienia zasady wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.
Czytaj też:
KE jeszcze dziś zajmie się Polską. Jest oświadczenie von der Leyen