Do tej pory negocjacje ws. CETA blokowała Walonia, francuskojęzyczny region południowej Belgii. Z powodu sprzeciwu Walonii odwołano dzisiejszy szczyt UE-Kanada, na którym umowa miała zostać podpisana.
– To na pewno nie jest umowa naszych marzeń, ale zadbaliśmy o duże gwarancje dla interesu polskiego państwa – oceniła na konferencji prasowej Beata Szydło. Jak dodała, Sejm przyjął specjalną uchwałę, która zobowiązuje parlament do ratyfikowania umowy CETA większością 2/3 głosów. – To jest mocne zabezpieczenie. Na pewno nigdy nie będzie zgody na wprowadzenie rozwiązań niedobrych dla Polski – przekonywała szefowa rządu.
CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi wiele kontrowersji. Zakłada zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Krytycy przekonują, że wejście umowy w życie zniszczy małe gospodarstwa rolne, zaleje polski rynek tanią i niezdrową żywnością GMO oraz doprowadzi do sytuacji, w której wielkie korporacje będą wypierać małe przedsiębiorstwa i likwidować miejsca pracy.
dmc/TVP Info/DoRzeczy.pl