Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim w pobliżu wsi Strzyżowiec był budowany w latach 1905–1906. Przez most przebiegała, jedna z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, trasa kolejowa łącząca Jelenią Górę z Ławszową przez Lwówek Śląski i Zebrzydową. Obiekt był już odbudowywany po tym, jak w 1945 roku wysadzili go Niemcy. Most wykorzystano przy kręceniu filmów "Skąpani w ogniu" (1963) i "Kocham kino" (1987), odwzorowano go także w grze komputerowej "Zaginięcie Ethana Cartera".
W tym roku pojawiły się informacje, jakoby most miał stać się kadrem filmu Mission: Impossible 7. Informacje te po raz pierwszy podał Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich, w planach filmowców rzekomo było zrealizowanie sceny wysadzania mostu.
Niedawno producent polskich zdjęć do filmu przestał zaprzeczać i potwierdził plany dotyczące realizacji zdjęć na moście, plan jego zniszczenia i budowy nowego obiektu. Zdjęcia planowane są na kwiecień 2021 roku, a Amerykanie, według jego słów, mieliby zapłacić za odbudowę mostu i rewitalizację linii kolejowej. Zarząd województwa wydał jednak oświadczenie, w którym dementuje słowa prezesa firmy Alex Stern.
Wielu okolicznych mieszkańców protestuje przeciwko jego realizacji, nie chcąc stracić zabytkowego mostu. Do protestu przyłączyli się także samorządowcy. W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków rozpoczęto procedurę wpisu mostu do rejestru zabytków.
Wiceminister kultury: Nie każda stara rzecz jest zabytkiem
O sprawę został zapytany wiceminister kultury Paweł Lewandowski. – Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek – powiedział we wtorek w rozmowie z Wirtualną Polską.
Jak podkreślił, realizacja wysadzenia mostu dotyczy tylko jednego jego fragmentu.
Czytaj też:
Cud techniki Jagiełły. Dzięki niemu wygrał pod GrunwaldemCzytaj też:
Andrzej Duda zainaugurował budowę nowego mostu na Wiśle