Zmiany administracyjne objęły miasta i gminy w 10 województwach – w sumie w 26 gminach, 7 powiatach. Oznacza to zmiany na około 24 tysięcy mieszkańców.
Nowe miasta na mapie Polski
Na wybrzeżu zmienione zostały m.in. granice Jastarni na Półwyspie Helskim. Status miasta straciła gmina, ale zyskała miejscowość Jastarnia. Ta i podobne zmiany w poprzednich latach przebiegają na wniosek radnych, którzy argumentują to ułatwieniem możliwością skorzystania ze środków Unii Europejskiej.
Status miasta otrzymało Mielno, Opatówek, Rejowiec i Morawice, które powiększyły swoją powiększyły swoją powierzchnię.
Urząd Gminy w Mielnie informuje na swojej stronie, że w związku ze zmianami, w pierwszych dniach Nowego Roku mogą wystąpić utrudnienia w obsłudze mieszkańców w zakresie rejestracji stanu cywilnego, ewidencji ludności i wydawania dowodów osobistych.
Protesty mieszkańców i sprawa Opola
Kontrowersyjne zmiany mają miejsce w Opolu, które rozszerzyło granie miasta w rejonie północnym i zachodnim. W granicach miasta znalazło się kilkanaście miast z gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków.
Na przejętym przez miasto terenie znajdują się m.in. zakłady przemysłowe i elektrownia Opole. Przyłączenie tych terenów do Opola oznacza dla pobliskich małych gmin, w tym Dobrzenia Wielkiego, milionowe straty dla budżetu. Jak szacują lokalne władze, budżet gminy skurczy się o 43 milionów złotych, a pracę straci kilkaset osób.
Od kilku dni, w Dobrzeniu Wielkim trwa protest głodowy mieszkańców i samorządowców, którzy sprzeciwiają się zmianom.
Czytaj też:
Trwa protest głodowy w Dobrzeniu Wielkim. "Czujemy się bardzo zdeptani, okłamani i oszukani"