Naukowcy przeanalizowali przypadki osób zakażonych koronawirusem, hospitalizowanych i zmarłych w wieku od 12 do ponad 80 lat pod kątem tego, czy zostały w pełni zaszczepione.
Ustalono, że szczepienie daje ochronę przed zakażeniem na poziomie 80-81,5 proc. Przed hospitalizacją preparat uchronił, w zależności od wieku, od 91 do 97 proc. zaszczepionych, przed leczeniem na intensywnej terapii i przed śmiercią - 100 proc. osób młodszych i 97 proc. ludzi w wieku ponad 80 lat.
Obecnie średnia wieku osób zakażonych wynosi 31 lat, a leczonych w szpitalu 52 lata - podał Instytut Służby Zdrowia.
Sytuacja we Włoszech
W ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 zmarło 25 osób i wykryto 1390 zakażeń w 196 tysiącach testów. 0,7 proc. z nich dało wynik pozytywny.
Oficjalny bilans zmarłych wzrósł do 127 756.
Obecnie zakażonych w kraju jest około 40 tysięcy osób.
– W 11 z 20 włoskich regionów w ciągu ostatniego tygodnia doszło do wzrostu liczby zakażeń - powiedział na konferencji prasowej prezes Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. Zaznaczył, że w minionym tygodniu zatrzymał się stały spadek liczby nowych przypadków.
Rzadki skutek uboczny
Tymczasem Europejska Agencja Leków wskazała na skutek uboczny który w marginalnych przypadkach może wystąpić po przyjęciu szczepionki Moderny bądź Pfizera.
Chodzi o zapalenie mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia.
Objawy mogą się różnić, ale często obejmują duszność, przyspieszone bicie serca, które może być nieregularne (kołatanie serca) i ból w klatce piersiowej.
Badanie EMA obejmowało dogłębny przegląd 145 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, które otrzymały Comirnaty (szczepionka Pfizer/BioNTech) i 19 przypadków wśród osób, które otrzymały Modernę.
Czytaj też:
Malta zabrania wjazdu niezaszczepionym przeciwko COVID-19Czytaj też:
W jakim trybie uczniowie powrócą do szkół? Minister: Jest taki pomysł na stole...