Rafalska poinformowała, że finansowanie programu 500+ jest zagwarantowane i wyniesie w tym roku ok. 23 mld 166 mln zł. – Nakłady na politykę rodzinną z budżetu państwa wzrosły do poziomu 3,66 proc. PKB. Czekamy na efekty związane ze wzrostem dzietności i uważnie monitorujemy rynek pracy, ale nie podzielamy dużego zaniepokojenia związanego z zarzutami dotyczącymi dezaktywizacji (zawodowej – red.) – podkreśliła minister rodziny.
Dodała, że w 2017 roku resort dofinansuje 42 tys. już istniejących żłobków oraz 12 tys. nowych tego typu placówek. – Rozszerzamy Kartę Dużej Rodziny i proponujemy możliwość składania różnego typu wniosków online. Szczególną troską otaczamy adopcje zagraniczne, które chcemy ograniczyć. W skali roku jest ich ponad 300, z czego 70 proc. adoptowanych dzieci to również problem rozdzielania rodzeństw – oświadczyła Rafalska.
Czytaj też:
Rok trudnych reform. Premier Szydło zapowiada zmiany w służbie zdrowia i likwidację NFZ
Reforma prawa pracy
Minister rodziny zaznaczyła, że jej resort „walczy z patologiami na rynku pracy”. – W związku z wprowadzeniem nowej stawki godzinowej będziemy monitorować próby jej obejścia. Chcemy zreformować Urzędy Pracy tak, żeby ich wydatkowanie było efektywniejsze i lepsze. Chcemy, żeby ta reforma weszła w życie 1 stycznia 2018 roku. Chcemy również podnieść zasiłek dla osób bezrobotnych. Tworzymy przejrzyste prawo pracy, nad którym pracuje komisja kodyfikacyjna – powiedziała.
Rafalska mówiła, że ministerstwo razem z innymi resortami (m.in. MSWiA, MON i MEN) ma wypracować przejrzysty system orzecznictwa wobec osób niepełnoprawnych. Ustawa jest w tej chwili na końcowym etapie konsultacji społecznych. Jak dodała, wkrótce nastąpi również konsolidacja jednej składki (e-składki) na ZUS.