Decyzję podjęła Kapituła Nagrody, na której czele stanął honorowy przewodniczący ks. bp Artur G. Miziński.
W uzasadnieniu zaznaczono, że ks. Sadłowski w latach 60 i 70 XX wieku w Zbroszy Dużej koło Grójca na Mazowszu prowadził nieustępliwą walkę z władzami komunistycznymi o budowę kościoła. Działania ks. Sadłowskiego wspierał bł. Stefan Wyszyński.
Budowa najpierw kaplicy, a potem kościoła odbywała się głównie nocami, przy ciągłych najazdach milicji i Służby Bezpieczeństwa. Ksiądz był nękany, zatrzymywany i wielokrotnie skazywany. Wobec groźby utraty życia rolnicy, których również dotykały represje, zapewnili mu mieszkanie i ochronę.
Obrona Krzyża i praw ludzi wierzących obudziła międzyludzką solidarność, która w połowie lat 70 przybrała formę organizacyjną - powstał Komitet Samoobrony Rolników Ziemi Grójeckiej, na gruncie którego w 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Rolników Indywidualnych "Solidarność".
W czasie stanu wojennego ks. Czesław Sadłowski w budynkach kościelnych ukrywał represjonowanych aktywistów "Solidarności". Dochodziło tam do konspiracyjnych spotkań, na miejscu uruchomiono drukarnię. Parafia stała się centrum niezależnej myśli i wolności słowa. Służba Bezpieczeństwa prowadziła wobec ks. Sadłowskiego sprawę pod kryptonimem "Dobrodziej".
Czytaj też:
NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" z Nagrodą im. ks. bp. Romana AndrzejewskiegoCzytaj też:
Wyłoniono laureata Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2020/2021