Za umożliwieniem dokonania eutanazji głosowało 138 posłów, 84 było przeciw, a 5 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Nowe prawo ma doprecyzować okoliczności, w których lekarze mogą "pomagać" pacjentom z „ciężkimi, nieuleczalnymi i nieodwracalnymi” schorzeniami, którzy chcą zakończyć swoje życie.
W marcu tego roku Trybunał Konstytucyjny zablokował wcześniejsze przepisy dotyczące eutanazji jako "zbyt niejasne".
– Nie powinno być żadnych dalszych przeszkód w pełnym przyjęciu ustawy – powiedział w czwartek podczas debaty parlamentarnej José Manuel Pureza, wnioskodawca projektu z Bloku Lewicy. – Chodzi o tolerancję przeciwko wszelkim niepotrzebnym i niechcianym cierpieniom, o poszanowanie konstytucji i poszanowanie demokracji – dodał.
Opozycja w portugalskim parlamencie krytykuje projekt ustawy i wskazuje, że została ona przyjęta, jak ujął to Adão Silva z centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej, "w ostatniej chwili". Zwolennicy legalizacji eutanazji chcieli bowiem przegłosować projekt w tej kadencji parlamentu, ponieważ wyraźna większość posłów jest za jej legalizacją. Obawiają się bowiem zmiany sił w parlamencie w efekcie zbliżających się przedterminowych wyborów.
Eutanazja w Europie
Portugalia dołączyła do niewielkiej grupy krajów, w których eutanazja jest legalna, w tym do Hiszpanii, Belgii, Holandii, Luksemburga i Kanady. Ustawa legalizująca eutanazję w Nowej Zelandii ma wejść w życie w niedzielę, po zatwierdzeniu w referendum w zeszłym roku.
Szwajcaria zezwala na wspomagane samobójstwo, a niektóre stany USA zezwalają na medycznie wspomaganą śmierć.
Czytaj też:
Portugalia: Sędzia negujący pandemię pozbawiony prawa wykonywania zawoduCzytaj też:
Portugalia: Władze znoszą limity osób na wydarzeniach kulturalnych