Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu bieżącego roku produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 17,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego i o 2,1 proc. wyższym w porównaniu z lutym b.r." – możemy przeczytać w komunikacie, udostępnionym przez portal ISBnews.pl.
Wzrost produkcji sprzedanej
Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 11,9 proc. "We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w marcu bieżącego roku odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią – o 57,3 proc. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych – o 15,3 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 11,8 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,9 proc oraz dóbr inwestycyjnych – o 5,9 proc." – poinformowano w oświadczeniu Głównego Urzędu Skarbowego.
W okresie styczeń – marzec tego roku produkcja sprzedana przemysłu była o 16,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., kiedy to notowano wzrost o 7,8 proc. – podało ISBnews.pl.
Odczyt pozytywnie ocenili analitycy banku Pekao. "Za chwilę produkcja przemysłowa będzie tak daleko od trendu, jak była w pandemicznym dołku. Tylko w przeciwna stronę" – skomentowali eksperci za pomocą konta w serwisie społecznościowym Twitter.
Według wstępnych danych, w ciągu roku wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 31 spośród 34 działach przemysłu.