Kard. Pietro Parolin udzielił wywiadu portugalskiemu radiu katolickiemu Renascença.
Przed sobotnimi, dorocznymi uroczystościami maryjnymi w sanktuarium w Fatimie, którym przewodniczy, kapłan wskazał, że "pokój osiąga się także przez modlitwę i pokutę". – Oczywiście konieczne są wysiłki dyplomatyczne. I także my, Stolica Apostolska, pod kierunkiem papieża Franciszka, staramy się wnieść cały nasz wkład i dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć polityczne i dyplomatyczne rozwiązanie tego kryzysu, który naprawdę niszczy kraj. Ale jednocześnie nie wolno nam zapominać o autentycznej broni, którą wskazała nam Matka Boża: o modlitwie i pokucie. Dlatego uważam, że jest to odpowiedni moment, aby być w Fatimie – wyjaśnił kardynał.
– Wiele razy wydaje się, że błądzimy po omacku, dlatego idę prosić Matkę Bożą o światło. Jest dużo dobrej woli, jest dużo zaangażowania, ale nie zawsze można znaleźć konkretne sposoby realizacji inicjatyw pokojowych. Uważam, że jedną z głównych potrzeb świata, także związaną z wojną, jest odbudowanie minimum zaufania między krajami – stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Zełenski może odwiedzić Włochy. Spotka się z papieżem?
W najbliższych dniach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie przebywał w Europie na serii spotkań w różnych krajach. Być może odwiedzi także Rzym i Watykan. Zdaniem dziennikarzy włoskiej agencji ANSA, prezydent Wołodymyr Zełenski w najbliższych dniach może planować błyskawiczną wizytę w Rzymie, aby spotkać się z premierem Giorgią Meloni, która odwiedziła Kijów w lutym br.
Prezydent Ukrainy w ostatnich tygodniach był w Helsinkach w Finlandii i w Hadze w Holandii, a w najbliższych dniach, jak zapowiadają niemieckie media, będzie najpierw w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerzem Scholzem i prezydentem Steinmeierem. Rzym również może być włączony do tego programu, który na razie nie jest potwierdzony przez źródła w rządzie włoskim.
Papież spotkał się już z prezydentem Ukrainy w Watykanie 8 lutego 2020 r. Następnie, od wybuchu pełnoskalowej wojny, dwukrotnie rozmawiał z nim przez telefon: 26 lutego i 22 marca 2022 r.
Czytaj też:
Sukcesy Ukrainy wokół Bachmutu. Prigożyn nie kryje wściekłości