Burmistrz Loures Ricardo Leão ogłosił, że w tej sąsiadującej z Lizboną gminie, na której terenie odbędzie się część wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży dojdzie do „blokady” miasta w dwóch ostatnich dniach imprezy. Zgodnie z przedstawionym planem mobilności, 5 i 6 sierpnia zamknięte zostaną tam stacje kolejowe, a także tymczasowo wstrzymany ruch na autostradzie biegnącej obok tej gminy, którą zamieszkuje ponad 200 tys. osób. Tymczasowe restrykcje w ruchu mogą pojawić się też na kilku innych trasach.
Wiceburmistrz Loures Sónia Paixão wyjaśniła, że utrudnienia w ruchu kolejowym i drogowym wystąpią jedynie pod koniec ŚDM. Wyjaśniła, że problemy komunikacyjne pojawią się w związku faktem, że część terenów w Parku Tagu, gdzie odbędzie się w sobotę wieczorne czuwanie, a także następująca po nim niedzielna Msza święta wieńcząca Światowe Dni Młodzieży, zlokalizowanych jest na terenie gminy Loures.
Portugalska urzędniczka zapewniła, że blokady drogowe podczas ŚDM nie będą dotyczyły pojazdów dostarczających żywność oraz produkty niezbędne do funkcjonowania handlu na terenie gminy. Dodała jednak, że tylko w dwóch ostatnich dniach imprezy mogą pojawić się utrudnienia.
Zarówno w sobotnim czuwaniu, jak i niedzielnej Mszy świętej w Parku Tagu spodziewane są setki tysięcy pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Obu tym uroczystościom będzie przewodził papież Franciszek.
ŚDM w Lizbonie: Młodzież będzie mogła odwiedzić świątynie innych wyznań i religii
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mogli odwiedzić miejsca kultu innych religii: islamu, judaizmu, hinduizmu i brać udział w modlitwach ekumenicznych. – Ma to na celu wspieranie dialogu między ludźmi wierzącymi – poinformował Patriarchat Lizbony, który jest gospodarzem tegorocznego spotkania młodych katolików z całego świata. Światowe Dni Młodzieży, które odbywają się z inicjatywy śp. Jana Pawła II, zaplanowano w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia.
Odpowiedzialny za relacje ekumeniczne i międzyreligijne ks. Peter Stilwell dodał, że w Tropikalnym Ogrodzie Botanicznym zostanie posadzonych sześć drzew symbolizujących sześć wielkich tradycji religijnych świata. Ujawnił, że ta inicjatyw Uniwersytetu Lizbońskiego bardzo spodobała się papieżowi Franciszkowi.
Czytaj też:
Światowe Dni Młodzieży czy Relatywizmu?