Państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Komisja Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie wprowadzenia ostrzejszych przepisów dotyczących płatności gotówką.
Celem nowych regulacji ma być przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, szczególnie w kontekście transakcji związanych z rynkiem kryptowalut oraz towarów luksusowych.
Unia Europejska szykuje uderzenie w gotówkę
W całej Unii Europejskiej zostanie ustalony maksymalny limit płatności gotówkowych na poziomie 10 tys. euro. W rezultacie wszystkie transakcje przekraczające tę kwotę będą musiały być dokonywane za pomocą bankowości elektronicznej. W przypadku transakcji gotówkowych o wartości od 3 tys. euro do 10 tys. euro konieczne będzie sprawdzenie tożsamości klientów.
"Przedsiębiorstwa objęte tymi postanowieniami, takie jak instytucje finansowe, banki, agencje nieruchomości, firmy świadczące usługi zarządzania aktywami, kasyna oraz handlowcy, pełnią kluczową rolę w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zaznacza się, że te podmioty mają największe możliwości wykrywania podejrzanych działań" – czytamy w uzasadnieniu Rady Europejskiej.
Dostawcy usług kryptowalutowych będą zobligowani do przeprowadzania kontroli i weryfikacji tożsamości klientów przy transakcjach o wartości co najmniej 1 tys. euro. Sprzedawcy metali, kamieni szlachetnych, biżuterii, luksusowych pojazdów i dzieł sztuki będą musieli przeprowadzać kontrole klientów i zgłaszać "podejrzane transakcje". Od 2029 r. nowe przepisy obejmą również kluby piłkarskie i agentów piłkarskich. Regulacje muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE. Instytucje unijne chcą także utworzyć nowy urząd ds. zwalczania prania brudnych pieniędzy.
Jak wskazał dziennik "Fakt", liderem w Europie w ograniczaniu gotówki w obiegu jest Szwecja, która planuje całkowite jej wycofanie do 2030 r.
Przepisy obowiązujące w Polsce
W Polsce limit płatności gotówkowych dotyczy transakcji firmowych przedsiębiorców. Banknotami mogą zapłacić nie więcej niż 15 tys. złotych. Transakcje opiewające na większe kwoty muszą być dokonane przelewem.
Zapisy narzucające podobne ograniczenie osobom prywatnym znalazły się w Polskim Ładzie, jednak ich wdrożenie zostało odrzucone.
Czytaj też:
Koniec gotówki? Polacy mają jasne zdanie na ten temat