– Wczoraj już była taka informacja, która się gdzieś tam pojawiała, również w mediach w Warszawie. Była taka sytuacja, że jedna z kart do sejmiku była źle przycięta – powiedziała Pietrzak na pierwszej niedzielnej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej.
Dodała, że chodzi o jedną paczkę, 500 sztuk kart. – Ale tutaj zadziałały wszystkie procedury, ponieważ PKW w swoich wytycznych zawarła szczegółową procedurę działania w takiej sytuacji – przekonywała.
Przypomniała, że "komisja obwodowa w momencie, kiedy otrzymuje karty w przeddzień głosowania, ma obowiązek sprawdzenia nie tylko liczby tych kart, które otrzymała, ale również i treści".
– Ta treść musi być porównana z obwieszczeniem. Powinno być sprawdzone, czy jest ten sam okręg, ta sama gmina, czy nazwiska się zgadzają, ale również, czy karta jest prawidłowo wydrukowana i czy nie zawiera jakichś błędów – tłumaczyła.
Przekazała, że od razu został poinformowany koordynator wyznaczony w Warszawie dla danej dzielnicy, który przekazał tę informację dalej. – Wadliwe karty zostały wycofane i zarządzono dodruk nowych kart. To wszystko już wczoraj miało miejsce – poinformowała szefowa KBW.
Wybory samorządowe 2024
Polacy wybierają w niedzielę przedstawicieli władz lokalnych – członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Do momentu ich zamknięcia trwa cisza wyborcza, za której złamanie grożą surowe kary (za publikację sondażu nawet 1 mln zł).
Tam, gdzie głosowanie w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura.
Jak oddać ważny głos?
Do lokalu wyborczego należy zabrać dokument tożsamości. Po potwierdzeniu przez komisję wyborczą obecności w spisie wyborców, otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania (trzy karty otrzymają wyborcy w miastach na prawach powiatu).
Na każdej z kart wyborczych należy postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Na każdej karcie powinien znajdować się wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej oraz pieczęć obwodowej komisji wyborczej (karta bez pieczęci jest nieważna).
Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej. Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować ich komukolwiek.
Czytaj też:
PKW o pierwszych incydentach wyborczych. "Osobnik został zatrzymany i osadzony"