W Wielki Czwartek rano w kościołach katedralnych biskupi diecezjalni wraz z kapłanami odprawiają uroczystą Mszę Krzyżma, podczas której święcone są oleje służące do chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie mszy świętej, duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Ta poranna msza jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.
Wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne – jest ona upamiętnieniem Ostatniej wieczerzy, kiedy Chrystus ustanowił Eucharystię i kapłaństwo. W trakcie mszy, kiedy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości“, biją dzwony, które potem zabrzmią dopiero w trakcie mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem. Do tego czasu w kościołach zamiast dzwonów stosowane są drewniane kołatki.
W trakcie wieczornej mszy, w niektórych kościołach odbywa się również obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. "Mandatum" – na upamiętnienie gestu Chrystusa i podkreślenie, służebności Kościoła.
Po mszy świętej, na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy, Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy, tzw. "Ciemnicy", gdzie odbywa się jego adoracja. Do tabernakulum powraca dopiero w Wielką Sobotę wieczorem.