Zgodnie z umową Stany Zjednoczone będą mogły rozmieścić w tych bazach swoje wojsko i sprzęt. Porozumienie ma stworzyć podstawy do stałej obecności wojskowej USA w Finlandii.
USA z dostępem do 15 baz wojskowych
Według agencji prasowej Reuters, która dokonała przeglądu umowy podpisanej w grudniu 2023 r., wśród 15 lokalizacji znajdują się cztery bazy lotnicze, port wojskowy i linia kolejowa na północy kraju. Magazyny sprzętu wojskowego zlokalizowane będą wzdłuż tras prowadzących do granicy z Rosją.
Finlandia modernizuje bazę lotniczą w pobliżu miasta Rovaniemi, gdzie od 2026 r. mają stacjonować 64 myśliwce F-35 zakupione od Stanów Zjednoczonych. W przypadku konfliktu Rovaniemi stanie się regionalnym centrum operacyjnym sił NATO. Przez miasto biegnie linia kolejowa ze szwedzkiego miasta portowego Tornio, która prowadzi dalej do miejscowości Kemijärvi, oddalonej o godzinę jazdy od granicy z Rosją i siedem od Murmańska, gdzie znajduje się baza Floty Północnej.
To właśnie na północnym-wschodzie, gdzie w pełni gotowa do walki Flota Północna i lotnictwo strategiczne stanowią zagrożenie, Finlandia może pomóc NATO w przeciwstawieniu się Rosji – uważa emerytowany generał dywizji USA Gordon Davis.
Reakcja Rosji na przystąpienie Finlandii do NATO
Po tym, jak w kwietniu 2023 r. Finlandia stała się 31. członkiem NATO, armia rosyjska przeniosła na granicę z Finlandią systemy Iskander. Zdolne do wystrzeliwania rakiet manewrujących i balistycznych, w tym z głowicą nuklearną, Iskandery weszły w skład odrębnej brygady rakietowej, która z kolei stała się częścią nowo utworzonego Leningradzkiego Okręgu Wojskowego.
Po przystąpieniu do NATO Finlandii, a potem Szwecji (marzec 2024 r.) granica Rosji z krajami Sojuszu wydłużyła się prawie o 1300 km.
Czytaj też:
Prezydent Finlandii wskazał "jedyną drogę do pokoju" na Ukrainie