Swoje uwagi Ojciec Święty skierował w poniedziałek do delegacji Międzynarodowej Komisji przeciwko Karze Śmierci. Franciszek podkreślił różne swoje interwencje, jakie poczynił przez lata na rzecz zniesienia kary śmierci, w tym jedną w Kongresie Stanów Zjednoczonych 24 września 2015 r.
Papież ocenił, że "w minionych wiekach używanie kary śmierci opierało się na niemożności ochrony społeczeństwa i niewystarczająco rozwiniętym rozumieniu praw człowieka. Jak dodał, "odwołanie się do kary śmierci było czasami przedstawiane jako logiczna i sprawiedliwa konsekwencja”.
– Nawet w papieskim państwie ta nieludzka forma kary była stosowana, ignorując prymat miłosierdzia nad sprawiedliwością – powiedział Franciszek.
Przypominał też o zmianie paragrafu Katechizmu Kościoła Katolickiego na temat kary śmierci. Stwierdza on obecnie, że "Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie".
Jak tłumaczył papież, "nowe sformułowanie Katechizmu zakłada również przejęcie odpowiedzialności za przeszłość i uznanie, że przyjęcie tej formy kary było konsekwencją współczesnej mentalności, bardziej legalistycznej od chrześcijańskiej, która uświęciła wartości prawa pozbawione człowieczeństwa i miłosierdzia".
Według Franciszka zmiana w Katechizmie nie jest sprzeczna z nauczaniem z przeszłości, lecz "harmonijnym rozwojem doktryny". Jak stwierdził Ojciec Święty, Kościół naucza teraz, że "w świetle Ewangelii kara śmierci jest zawsze niedopuszczalna, ponieważ narusza nienaruszalność i godność osoby".
Papież wezwał też wszystkie kraje, które nadal stosują karę śmierci, do przyjęcia moratorium w celu jej zniesienia.