Współprzewodnicząca AfD Alice Weidel już na początku 2023 roku zapowiadała uruchomienie programów rozwoju kadr i wewnętrznych szkoleń, które miały przygotować partię do przejęcia sterów władzy. W 2025 toku powstała nawet kuźnia kadr partyjnych, spółka Schwarz-Rot-Gold Akademie GmbH (pol. Czarno-Czerwono-Złota Akademia), której celem jest realizacja projektów dotyczących edukacji dorosłych oraz szkoleń rozwijających kompetencje potrzebne do pracy zawodowej i społecznej.
AfD szkoli kadry i pozyskuje do współpracy ekspertów
Jak wskazuje portal Focus Online, akademia współpracuje z kilkudziesięcioma wykładowcami, którzy zajmują się prawem budżetowym i polityką wewnętrzną.
Alice Weidel wskazała podczas lipcowego zjazdu AfD dwa główne cele projektu: kształcenie specjalistów średniego szczebla i strategiczne przygotowanie regionalnych struktur partii do sprawowania władzy. "Podobne inicjatywy funkcjonują już na poziomie krajów związkowych, gdzie prowadzone są szkolenia dla młodych działaczy. Akademia na szczeblu ogólnokrajowym ma stanowić kolejny etap tego procesu" – zwraca uwagę Deutsche Welle.
Skarbnik AfD Hannes Gnauck, cytowany przez Focus Online, podkreśla, że "akademia ma ofertę dla struktur regionalnych". – Jeśli po wyborach będą potrzebować kierownika biura, autora przemówień czy eksperta w konkretnej dziedzinie, możemy pomóc – tłumaczy działacz.
Rekordowe poparcie dla AfD
Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej infratest-dimap na zlecenie "ARD-Deutschlandtrend", gdyby wybory federalne odbyły się w najbliższą niedzielę, na AfD zagłosowałoby 28 procent obywateli, czyli o jeden punkt procentowy niż w poprzednim sondażu. Taki wynik oznacza rekord badania.
Z kolei koalicja CDU/CSU odnotowała niewielki spadek poparcia w porównaniu z poprzednim sondażem z początku lipca i obecnie mają 21 proc. poparcia. "Wyniki pozostałych partii pozostały bez zmian. Zieloni mają 15 procent, SPD – 12 proc., a Lewica – 11 proc." – podaje Deutsche Welle.
Rozgłośnia przypomina, że we wrześniu odbędą się wybory w dwóch kluczowych krajach związkowych we wschodnich Niemczech: Saksonii-Anhalt oraz Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W obu regionach AfD jest zdecydowanym liderem badań opinii publicznej.
Czytaj też:
Niemcy przeciw premierowi z AfD. Partia ma jednak rekordowe poparcie Czytaj też:
AfD przed historyczną szansą. "Atmosfera jest bardzo napięta"
