"Od dłuższego czasu konsekwentnie postulowaliśmy powstrzymanie się przed pełzającym lockdownem i uruchamianie kolejnych sektorów gospodarki – przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Cieszymy się, że ogłoszone dzisiaj decyzje stanowią odzwierciedlenie tego podejścia" – piszą związkowcy.
Zwracają uwagę, że zgodnie z informacjami przekazanymi na sobotniej konferencji prasowej premiera, od następnej soboty placówki handlowe mają funkcjonować "w najwyższym reżimie sanitarnym". "Na ten moment nie sprecyzowano, jaki charakter będzie miał ten reżim i jak daleko będzie ingerował w organizację sklepów, niemniej jednak sam fakt dopuszczenia placówek handlowych do funkcjonowania zasługuje na gorącą aprobatę. Mamy przy tym nadzieję, że jak najszybciej opublikowane zostaną oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń" – podkreśla ZPP.
Organizacja alarmowała już wcześniej, że zamknięcie placówek handlowych generowało szereg negatywnych skutków. "Powszechnie prowadzona była dyskusja dot. tego, dlaczego sklepy jednego rodzaju pozostały otwarte, podczas gdy inne – nakazano zamknąć. W niektórych przypadkach (takich jak choćby sklepy z elektroniką) zamknięcie sprawiło na przykład, że dostęp do podstawowych w trakcie pandemii artykułów, niezbędnych choćby dla nauki czy pracy zdalnej, był utrudniony. Od przyszłej soboty problem ten stanie się już nieaktualny i jest to z pewnością dobra informacja" – napisano.
Jak dodano, "wziąwszy pod uwagę zarówno decyzję dot. placówek handlowych, jak i inne zakomunikowane w trakcie konferencji zapowiedzi (np. powrót do podziału na strefy żółte i czerwone), wydaje się że rząd przyjął kierunek stopniowego łagodzenia restrykcji dla działalności gospodarczej".
"ZPP od kilku tygodni prowadzi akcję społeczną «D.D.M. Tak!, Lockdown STOP», dlatego oczywiście pozytywnie oceniamy tę tendencję. Mamy zatem nadzieję, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki. Branże takie jak np. gastronomia udowodniły, że doskonale potrafią funkcjonować w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego. Każdy kolejny tydzień ich zamknięcia to następne bankructwa i redukcje zatrudnieni. Wobec powyższego, całkowicie wspierając decyzję o ponownym otwarciu handlu, apelujemy o rozpoczęcie już w tej chwili prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zestawu reżimów sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki" – czytamy w oświadczeniu.
Czytaj też:
Rząd zdecydował ws. galerii handlowych, szkół i ferii zimowych