Decyzja zapadła w czasie, gdy banki centralne na całym świecie podnoszą stopy.
Olbrzymia inflacja, słaba lira
Turecki bank centralny dokonał kolejnej obniżki stóp procentowych w czwartek, pomimo inflacji powyżej 80 proc. i olbrzymiego spadku wartości liry. Turcja postępuje w odwrotnym kierunku niż gospodarki światowe, które podnoszą stopy procentowe, aby kontrolować ceny.
Bank Centralny Republiki Turcji obniżył stopę referencyjną o 1 punkt procentowy do 12 proc. Lira oscylowała wokół 18,38 wobec dolara, osłabiając się dalej niż poprzednie rekordowo niskie 18,36 w grudniu.
Deprecjacja tureckiej waluty prawdopodobnie pogłębi obawy finansowe mieszkańców, których siła nabywcza uległa znacznemu zmniejszeniu podczas serii wstrząsów gospodarczych w kraju.
Polityka prezydenta Erdogana
Turcja poszła za nieortodoksyjnym przekonaniem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, że wysokie stopy procentowe powodują wysoką inflację. Obniżyła więc stopy, a wraz z nimi koszty kredytu, pomimo wzrostu cen konsumpcyjnych o 80,21 proc. w sierpniu rok do roku. Tradycyjne myślenie ekonomiczne mówi, że podnoszenie stóp procentowych zwalcza inflację.
– Inflacja nie jest wyniszczającym zagrożeniem gospodarczym – powiedział Erdogan w wywiadzie dla PBS NewsHour w tym tygodniu. – Obecnie są kraje w kryzysie zagrożone stopą inflacji na poziomie 8 proc. i 9 proc. W naszym kraju wskaźnik ten wynosi 80 proc. – stwierdził prezydent Turcji. Dodał, że inflacja będzie się zmniejszać po Nowym Roku i że supermarkety są dobrze zaopatrzone.
Turcja na tle międzynarodowym
Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu trzeci raz z rzędu w środę, a następnie w czwartek nastąpiła największa podwyżka w historii Szwajcarskiego Banku Narodowego do głównej stopy procentowej. Bank Anglii uchwalił mniejszą podwyżkę o pół punktu. Inne banki z Europy po Kanadę szybko działają, aby powstrzymać wzrost cen.
Oficjalne tureckie statystyki opublikowane w tym miesiącu pokazały, że roczna inflacja była najgorsza w grupie 20 największych gospodarek, ale niezależni eksperci twierdzą, że inflacja jest w rzeczywistości znacznie wyższa. Krytycy twierdzą również, że podczas prezydentury Erdogana podważono niezależność banku centralnego i oficjalnego urzędu statystycznego.
Czytaj też:
Inflacja producencka w Niemczech najwyższa od 1949 rokuCzytaj też:
Globalna gospodarka. Bank Światowy obniża prognozy
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda