Nowe rządowe propozycje w sprawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców wywołały poruszenie. Wielu polityków, dziennikarzy i ekspertów podkreśla, że wprowadzenie mechanizmu, który umożliwia osobom prowadzącym własną działalność płacenie niższej składki niż zatrudnieni na etacie, nie jest uczciwe.
Petru: Składka zdrowotna to priorytet
Jak uważa Ryszard Petru, składka zdrowotna powinna dotyczyć także pracowników etatowych i być "równa dla wszystkich".
– Zgłosimy, jako Polska 2020, taką sugestię prawdopodobnie jeszcze dzisiaj. Składka zdrowotna to nie jest podatek. Składka powinna być równa dla wszystkich albo w miarę równa, czyli podzielona na progi dochodowe – powiedział na antenie RMF FM.
Polityk przekonuje, że aby nie doszło do znacznego obniżenia środków na Narodowy Fundusz Zdrowia, konieczne jest odłożenie w czasie zapowiedzianych bądź zrealizowany już przez rząd inicjatyw. Wymienił tutaj "babciowe" oraz obniżenie stawki VAT dla branży beauty. Petru jest przekonany, że kwestia zreformowania przepisów dotyczących składki zdrowotnej powinna być priorytetem.
– Na tym powinniśmy się skupić. Nie da się zrealizować 100 konkretów w 100 dni. Można skupić się na rzeczach najważniejszych, z czego Polacy będą zadowoleni i odczują rzeczywistą ulgę – wskazał.
Co proponuje ministerstwo?
Jak przekazał minister finansów, najbardziej popularną formą rozliczania się przez przedsiębiorców jest tzw. skala podatkowa. Dla tej grupy rząd proponuje niską, ryczałtową składkę zdrowotną wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich przedsiębiorców. W warunkach roku 2025 oznaczałoby to prognozowaną minimalną korzyść w wysokości ok. 100 zł miesięcznie.
W przypadku podatku liniowego resort proponuje stałą, niską składkę wynoszącą 9 procent od 75 procent minimalnego wynagrodzenia do dochodu, to istotne, wynoszącego 2-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Kolejną propozycją ministerstwa jest możliwość opłacania składki w oparciu o 1/12 ostatniego wykazanego rocznego dochodu. Przez cały rok prowadzący firmę będzie mógł płacić stałą kwotę, a dopiero potem w rozliczeniu rocznym dokona niezbędnej korekty.
Dla grupy przedsiębiorców rozliczających się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych resort proponuje stałą, niską składkę wynoszącą 9 procent od 75 procent minimalnego wynagrodzenia do miesięcznego przychodu wynoszącego 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Czytaj też:
"Dojechani przez liberałów". W sieci wrze po propozycji zmian ws. składki zdrowotnejCzytaj też:
Co dalej z handlem w niedzielę? Jest projekt zmian w prawie