Sprawa ma związek z awanturą wokół radiowej Trójki, jaką wywołało zdjęcie z listy przebojów piosenki Kazika Staszewskiego pt. "Twój ból jest lepszy niż mój". Gdy utwór zajął głosami słuchaczy pierwsze miejsce w notowaniu, nagle całą listę anulowano. Usunięto także artykuł informujący o utworze Kazika. Po fali krytyki dyrekcja Trójki wydała oświadczenie, że piosenka trafiła na listę wbrew regulaminowi. W kolejnym oświadczeniu poinformowano, że lista została zmanipulowana i konieczne było jej anulowanie. Później jednak ujawniono SMS-y wysłane przez władze Trójki do dziennikarzy, by "dopilnowali", aby piosenka Kazika nie znalazła się zbyt wysoko na liście i nie była eksponowana. Z rozgłośni masowo odchodzili dziennikarze, w tym Marek Niedźwiecki.
Na początku czerwca Marek Niedźwiecki pozwał Polskie Radio. Dziennikarz domaga się przeprosin na antenie Trójki oraz przekazania pieniędzy na rzecz fundacji wspierających polską służbę zdrowia. Informację o złożonym pozwie przekazali serwisowi Onet.pl pełnomocnicy Niedźwieckiego. Sprawa ma związek z zarzutami o manipulowanie Listą Przebojów Trójki. – Ponieważ ani Polskie Radio S.A., ani Pani Prezes Agnieszka Kamińska, ani były Dyrektor Trójki Pan Tomasz Kowalczewski nie przeprosili Pana Marka Niedźwieckiego za stawianie całkowicie nieuprawnionych zarzutów, zgodnie z zapowiedzią złożyłem dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew – przekazał mec. Maciej Ślusarek. Dziennikarz chciał przeprosin na antenie Trójki i na stronach internetowych Polskiego Radia oraz 10 tys. zł od każdej ze stron na fundację wspierającą lekarzy.
We wtorek na Facebooku rozgłośni pojawił się wpis podpisany przez kierującego dnią Kubę Strzyczkowskiego. "W związku z Państwa komentarzami informuję, że poprosiłem o umieszczenie moich przeprosin dla Marka Niedźwieckiego na stronie Trójki. Decyzją Zarządu przeprosin nie umieszczono. Zarząd uważa, że nie obraził Pana Marka i chce dochodzić swoich racji przed sądem" – czytamy.
W wyniku afery z radia odeszło kilkanaście osób, w tym m.in.: Piotr Metz, Piotr Stelmach, Marcin Kydryński, Hirek Wrona, Agnieszka Obszańska, Piotr Kaczkowski, Michał Olszański, Agnieszka Szydłowska oraz Katarzyna Stoparczyk. Niektórzy po jakimś czasie wrócili do stacji, a część przeniosła się do nowej rozgłośni – Radia Nowy Świat.
Czytaj też:
Kolejna uchwała anty-LGBT unieważniona. Uchwałę zaskarżył RPOCzytaj też:
Mosbacher znów zabiera głos. Odpowiada politykom PiS