Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w poniedziałek poinformował, że w Polsce jest 1 mln 51 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, z tego do 509 szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek (połowa szczepionek jest przechowywana w Agencji Rezerw Materiałowych, żeby pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę, miał gwarancję, że otrzyma również drugą).
Do użytku dopuszczono dwie szczepionki
Obecnie w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 wykonuje się produktem o nazwie Comirnaty opracowanym przez konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. We wtorek do kraju ma jednak trafić pierwsze 29 tys. szczepionek firmy Moderna.
Do godziny 10.30 w poniedziałek w sumie wykonano w Polsce 203 053 szczepienia przeciw COVID-19. Wieczorem tego samego dnia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że tylko w poniedziałek w szpitalach wykonano ponad 45 tys. szczepień.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że do śląskich szpitali trafi w tym tygodniu 25 tys. dawek szczepionki. Ponad tysiąc szczepionek w poniedziałek otrzymało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach.
– W zeszłym tygodniu wyszczepiliśmy wszystkie 270 dawek, w tym tygodniu dostarczono nam 1080 dawek – o tyle wnioskowaliśmy – powiedziała PAP rzeczniczka placówki Joanna Chłądzyńska.
Według służb wojewody wielkopolskiego w poniedziałek do szpitali w regionie przekazano 18,9 tys. dawek szczepionki. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu powiedział, że zamówienie na taką liczbę dawek złożyły w ub. tygodniu wielkopolskie szpitale węzłowe. Duże zapotrzebowania na szczepionki zgłaszają przede wszystkim szpitale kliniczne, np. zamówienie na ponad 2 tys. dawek złożył Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Ponad 35 tys. dawek szczepionki w poniedziałek trafiło do małopolskich szpitali. – Do tej pory w Małopolsce przeciw COVID-19 zaszczepiło się kilkanaście tysięcy osób – podał wojewoda Łukasz Kmita. Małopolski wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny sprecyzował, że szczepionkę przyjęło ponad 12 tys. osób.
Prawie 6 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 trafiło w poniedziałek do świętokrzyskich szpitali. Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak poinformował PAP, że dostawa przebiegła bez zakłóceń. W regionie najwięcej, bo 1080 szczepionek, zamówił Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach (w placówce tej zaszczepiono ogółem 690 pracowników).
Kolejna partia szczepionek w poniedziałek dotarła także do szpitali na Warmii i Mazurach. Według służb prasowych wojewody był to transport w sumie ponad 7 tys. dawek szczepionki.
Również do dolnośląskich szpitali węzłowych w poniedziałek trafiły kolejne partie szczepionek przeciwko COVID-19. Do największego w regionie szpitala – Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – dostarczono tego dnia 2250 dawek preparatu.
Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu Monika Kowalska powiedziała w poniedziałek PAP, że w tym szpitalu zaszczepiono łącznie 8 tys. osób, a w trakcie minionego weekendu 1,6 tys. osób. W poniedziałek do USK dotarła kolejna partia 2250 dawek szczepionki.
– Gdy wykorzystamy otrzymane szczepionki, jeszcze w tym tygodniu złożymy zamówienie na następną partię. W naszej kolejce w grupie zero mamy jeszcze 6 tys. osób i dopisują się kolejne – powiedziała Kowalska.
Szczepienia trwają równie z w szpitalach lubelskich. 1,5 tys. osób zaszczepiono dotychczas przeciwko COVID-19 w szpitalu im kard. Wyszyńskiego w Lublinie, a w sumie w sześciu szpitalach podległych marszałkowi woj. lubelskiego – blisko 3 tys. osób. Szczepienia wciąż trwają.
Do 18 szpitali węzłowych w woj. lubuskim trafiło dotąd 8790 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do 8 stycznia br. zaszczepiono 4380 osób. W poniedziałek Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła 4410 dawek.
Do szpitali w woj. kujawsko-pomorskim w poniedziałek dotarło kolejne 22 tys. szczepionek przeciw COVID-19. Dwie największe placówki w Bydgoszczy – szpitale uniwersyteckie – w tym tygodniu zaszczepią przeszło 1,7 tys. osób z grupy zero. Wcześniej do 27 szpitali węzłowych w województwie trafiło ponad 26 tys. dawek szczepionek.
15 stycznia w całej Polsce ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa ona do 21 stycznia. Osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia od 22 stycznia. Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia w 6 tys. punktów w całej Polsce.
18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS-ów.