Sobota była kolejnym dniem protestów przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. W Poznaniu uczestnicy manifestacji organizowanej przez Strajk Kobiet zniszczyli siedzibę Radia Poznań.
Wandale podpalili wycieraczkę, pomalowali domofon i wrzucili na teren rozgłośni petardy. Na ogrodzeniu terenu powiesili banery z napisami: „Stop pedofilii w kościele”, „Myślę, czuję, decyduję”.
Z kolei dwa dni wcześniej, także podczas protestów proaborcyjnych zaatakowano dziennikarza Radia Poznań. – Próbowali mnie przewrócić i podstawiali mi nogi. Przeklinali i kazali mi się wynosić. Wytrącili mi telefon z ręki – powiedział portalowi tvpinfo.pl pokrzywdzony.
Według relacji Radia Poznań policja nie zareagowała na atak na siedzibę rozgłośni.
Publikacja wyroku TK
27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. 22 października 2020 roku TK orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na podejrzenie ciężkiej choroby lub upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.Na początku grudnia rząd wydał komunikat, w którym poinformowano, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.
Wieczorem 27 stycznia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji został opublikowany w Dzienniku Ustaw.
Ogłoszenie wyroku TK wywołało kolejną falę protestów środowisk lewicowych i feministycznych. W kilkudziesięciu miastach w Polsce odbyły się manifestacje sprzeciwu wobec zakazu aborcji eugenicznej. Podczas protestów dochodziło do aktów wandalizmu oraz starć z policją. W Warszawie 3 osoby, w tym Klementyna Suchanow - jedna z liderem Strajku Kobiet - wtargnęły na teren Trybunału Konstytucyjnego.
Czytaj też:
Szokujące nagranie. Ziemkiewicz: Cały "Strajk kobiet" w jedenastosekundowym filmikuCzytaj też:
Suchanow z zarzutami: Zamknęli mnie w klatceCzytaj też:
"Seks to nie zakupy na Zalando". Dziennikarz Polsatu wywołał burzę