Pod koniec kwietnia tego roku Agencja i kontrolerzy zakończyli negocjacje. Stronom sporu udało się wypracować porozumienie. – Mamy przełom w negocjacjach ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego – informował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego trwały kilka tygodni i dotyczyły między innymi bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania.
20 czerwca podano jednak informację, że PAŻP wycofuje się z porozumienia. Zdaniem kontrolerów, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie zgadza się na sześć punktów zawartego porozumienia. Chodzi między innymi o wyrównanie pensji pracowników do wysokości inflacji oraz wprowadzenie programu, który umożliwiłby przejście ze stanowiska kontrolera do innych zadań po ukończeniu 57. roku życia. Brak porozumienia oznacza, że po 10 lipca kontrolerzy mogą odejść z pracy.
Nieoficjalnie: Udało się osiągnąć porozumienie
Jak informuje Polsat News, udało się osiągnąć porozumienie między kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Te rozstrzygnięcia mają zakończyć wielomiesięczny spór.
Nowa umowa godząca obie strony czeka już ponoć na podpis ministra Adamczyka. – Jeśli pojawi podpis się ministra, co może nastąpić jeszcze dziś, nie będzie żadnego zagrożenia strajkiem – relacjonuje dziennikarz Polsat News Bryan Kasprzyk.
Sam minister Adamczyk niedawno zapewniał Polaków, że mogą spokojnie planować urlopy. Jutro o 9 rano ma odbyć się konferencja PAŻP, na której zostaną podane szczegóły nowego porozumienia.
Przypomnijmy, że PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Czytaj też:
Media: PAŻP wycofała się z porozumienia. Loty zagrożone?Czytaj też:
Trzaskowski: Mam nadzieję, że rząd pójdzie po rozum do głowy