Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przedstawili w piątek najważniejsze założenia przygotowywanej ustawy o obronie cywilnej.
Kosiniak-Kamysz: Nie chodzi o straszenie
Szef MON podkreślił, że Polska musi być przygotowana na każdy scenariusz jako społeczeństwo. Zaznaczył, że celem działań nie jest straszenie Polaków wojną. – Nie mówimy tego, żeby kogokolwiek straszyć, ale bardziej żeby odstraszyć naszych przeciwników, żeby nigdy nie opłacało się żadnemu naszemu przeciwnikowi zaatakować – zapewnił wicepremier.
Kosiniak-Kamysz nadmienił, że nowa ustawa stanowić będzie "jeden najważniejszych aktów prawnych w tej kadencji parlamentu".
– Aby pokazać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze dla rządu i całej Rzeczpospolitej – na czele obrony cywilnej RP staje minister spraw wewnętrznych i administracji – poinformował Kosiniak-Kamysz.
Korpus Ochrony Cywilnej
Kierwiński przekazał, że planowane jest stworzenie Korpusu Ochrony Cywilnej, którego zdaniem będzie ochrona ludności cywilnej na wypadek konfliktu zbrojnego. Korpus ma składać się z funkcjonariuszy policji, innych służb podległych MSWiA oraz funkcjonariuszy ochotniczej straży pożarnej. Uczestnictwo będzie opierało się na zasadzie dobrowolności. Członkowie nie będą podlegali mobilizacji wojskowej, jeśli byłaby wojna.
Ponadto zaprojektowany zostanie system ostrzegania, system transportowania ludności cywilnej w razie wojny, a także będą uruchomione działania edukacyjne i specjalne programy w zakresie reagowania na wypadek ataku na Polskę.
Budowa schronów
Jeden z zasadniczych punktów projektowanego aktu prawnego dotyczy budowania schronów. – Wprowadzimy jasne i bezpieczne kryteria prawa budowalnego określające jak mają być budowane nowe obiekty – powiedział Kierwiński. Chodzi o określenie wymagań dla tymczasowych miejsc ochrony ludności. Ponadto rząd przeznaczy dotacje dla samorządów na budowę takich obiektów.
Powstanie też nowy system ewidencjonowania obiektów ochronnych, który kontrolować będzie Państwowa Straż Pożarna. Kierwiński zapowiedział, że odbędzie się audyt i sporządzona zostanie pełna ewidencja obecnych schronów.
Projekt ustawy czeka jeszcze „proces konsultacji społecznych”, który ma potrwać do 20 kwietnia. Pod koniec maja projekt ma zostać skierowany do Sejmu.