Członek jury nagrody p
rof. Jacek Bartyzel podkreślił w laudacji, że książka prof. Kosińskiego jest "ewenementem". – O Romanie Dmowski napisano kilka książek, ale wszystkie są one biografami polityka, którego myśl i pisarstwo brane są jedynie w funkcji wyjaśnienia działania politycznego tego męża stanu – mówił.
Prof. Bartyzel podkreślił, że "Bunt duszy polskiej" jest pierwszą pracą ukazującą Dmowskiego jako pisarza i myśliciela politycznego oraz jego drogę intelektualną. Jak dodał, łącznie wnikliwej analizie zostało poddanych ponad 80 tekstów publicystycznych, nadto dwie powieści.
W laudacji podkreślono, że postać Dmowskiego jest regularnie zakłamywana i obrzydzana od dekad, ze szczególnym natężeniem w czasach tzw. stalinizmu w Polsce, gdy dzieła Dmowskiego były rekwirowane i niszczone. Również jednak w III RP, już po zmianie ustroju, lider przedwojennej endecji był prezentowany w najczarniejszych barwach.
– Autor książki, którą nagradzamy podjął się iście herkulesowego intelektualnie trudu oczyszczania tej stajni Augiasza – podkreślał prof. Bartyzel.
Jury przyznało wyróżnienia publicyście "Do Rzeczy" Krzysztofowi Masłoniowi za książkę “Klątwa sprzeczności sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy”, Marcinowi Cieleckiemu za książkę “Dziedziniec pogan” oraz Tomaszowi Pudłockiemu za książkę “Szekspir i Polska Życie Władysława Tarnawskiego (1885 – 1951)”.
Czytaj też:
Lisicki: Dmowski to nauczyciel polskości. Ziemkiewicz: Dlaczego nie chcemy go słuchać?