Hryniak urodził się 12 maja 1969 roku w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Jan Hryniak. Twórczość
Reżyser tworzył filmy fabularne, seriale telewizyjne, teledyski do piosenek oraz materiały reklamowe. Początek jego działalności zawodowej miała miejsce w 1993 roku. Hryniak stworzył produkcje, takie jak: "Czapla i żuraw" (1994 rok), "Hotel Mistrzów" (1994), "Poza granicami" (1995), "Serce" (1995), "Przystań" (1997), "Elżbieta Chojnacka. Klawesynistka" (2000), "Trzeci" (2004), "Trick" (2010), "Sama słodycz" (2014) oraz "Kantor. Nigdy tu już nie powrócę" (2014). Sławę przyniósł mu kilkusezonowy serial historyczny Telewizji Polskiej "Czas Honoru", opowiadający o losach żołnierzy Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego w Polsce.
Ostatnimi czasy Jan Hryniak wyprodukował wraz z telewizją publiczną film "Zenek", opowiadający o piosenkarzu muzyki disco polo Zenonie Martyniuku, który w kinach można było oglądać w 2020 roku. Scenariusz do filmu napisała żona reżysera – Marta Hryniak. Była to pierwsza samodzielna produkcja pełnometrażowa Telewizji Polskiej.
Nagrody
Jan Hryniak został laureatem kilku nagród filmowych. W 1999 roku podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" otrzymał Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej przyznaną pozaregulaminowo przez jury za film "Przystań". W tym samym roku za tę produkcję otrzymał również wyróżnienie na Przeglądzie Filmowym "Prowincjonalia" w Słupcy koło Konina.
W 2005 roku Hryniaka nagrodzono za film "Trzeci" w trakcie Festiwalu Filmowego i Artystycznego "Lato Filmów" w Toruniu. Natomiast rok później za ten sam film Nagrodą Jury Studenckiego na Festival of the Young Filmw Pecs.