– Jestem dumny z prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który nie opuścił swojego narodu na początku wojny, choć zagrażało to jego życiu. Wykazał się niezwykłą odwagą i nadal broni narodu ukraińskiego – stwierdził Mosze Reuwen Azman.
– Ja i cała żydowska społeczność Ukrainy, podobnie jak cały wolny świat, popieramy prezydenta Zełenskiego – dodał naczelny rabin Ukrainy.
Atak Putina na prezydenta Ukrainy
W piątek prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, powiedział, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "nie jest Żydem, ale hańbą narodu żydowskiego".
Po stronie Zełenskiego stanął były wicepremier Izraela Natan Szaranski, oświadczając, że Ukraińcy mogą być dumni z wyboru żydowskiego prezydenta, który jednoczy naród w trudnej walce z barbarzyńską agresją".
– A my, Żydzi, możemy być dumni, że przedstawiciel naszego narodu odgrywa tak wyjątkową historyczną rolę w mobilizowaniu nie tylko narodu ukraińskiego, ale całego wolnego świata w obronie naszej przyszłości – podkreślił.
Żydowskie korzenie Zełenskiego
Media w Izraelu zwracają uwagę, że prezydent Ukrainy urodził się w rodzinie żydowskiej w Krzywym Rogu, a wielu jego bliskich poniosło śmierć w Holokauście. Pradziadek Zełenskiego i trzej bracia jego dziadka zginęli po wkroczeniu Niemców na terytorium Ukrainy. Dołączyli do Armii Czerwonej, by walczyć z hitlerowcami, a jego dziadek jako jedyny przeżył.
W ubiegłym roku "The Jerusalem Post" uznał Zełenskiego za najbardziej wpływowego Żyda na świecie, podkreślając, że agresja Rosji na Ukrainę postawiała go w centrum uwagi na arenie międzynarodowej.
45-letni dziś Zełenski został prezydentem Ukrainy w 2019 r. Postawa, jaką przyjął po ataku Rosji na swój kraj, przyniosła mu międzynarodowe uznanie – przez wielu zagranicznych komentatorów został określony jako mąż stanu i bohater narodowy. Z żoną Ołeną mają dwoje dzieci – córkę Ołeksandrę i syna Kiryłła.
Żydowskie pochodzenie Zełenskiego stanowi problem dla Kremla i rosyjskiej propagandy, która przekonuje, że na Ukrainie panuje "reżim neonazistowski".
Czytaj też:
Ławrow: Rosja chce wyzwolić Ukrainę spod jarzma nazizmu