Orlen zawarł z Doppler Beteiligungs GmbH umowę, na podstawie której nabędzie 100 proc. udziałów Doppler Energie GmbH – operatora austriackiej sieci stacji paliw działających pod marką Turmöl – podał koncern. W efekcie Grupa Orlen przejmie 266 stacji paliw zlokalizowanych w Austrii.
"Dzięki transakcji Orlen rozpocznie swoją działalność na nowym rynku handlu detalicznego, co jest zgodne z planami rozwoju sieci detalicznej zapowiadanymi w strategii spółki do 2030 roku. Warunki umowy (w tym zasady płatności oraz rozliczenia ceny) nie różnią się od warunków stosowanych powszechnie w tego typu umowach" – czytamy dalej.
Zamknięcie transakcji nastąpi po spełnieniu się warunków określonych w umowie, w tym otrzymaniu zgód odpowiednich urzędów antymonopolowych i planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku, podano także.
Śliwka komentuje
Decyzję kierownictwa Orlenu skomentował wiceminister aktywów państwowych. Andrzej Śliwka stwierdził, że przejęcie austriackich stacji "pokazuje, że działalność Orlenu już się nie skupia tylko i wyłącznie do tego, co dzieje się w Polsce, ale również szerzej wychodzi na całą Europę Środkowo-Wschodnią".
– To jest jedna z idei budowy multienergetycznego koncernu, który by miał siłę oddziaływania w całej Europie Środkowo-Wschodniej – stwierdził wiceszef MAP na antenie Polskiego Radia 24.
– Orlen funkcjonuje na Litwie, w Niemczech. Przez między innymi połączenie Orlenu z Lotosem, w ramach tych działań pojawił się na Słowacji, w Węgrzech. To są pewne działania, które są kontynuacją tej myśli związanej z tym, żeby polskie podmioty wychodziły na zewnątrz – dodał Śliwka.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego.
Czytaj też:
Wiceszef MAP: Podatek 50 proc. dotyczyłby marż w 2022 r. ponad średnią z trzech poprzednich latCzytaj też:
MAP: Zawarto umowę w sprawie powołania Krajowej Grupy Spożywczej