O tym, jak przezwyciężyć poczucie winy, które ma wielu Ukraińców za granicą mówił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w katedrze Opieki Najświętszej Bogurodzicy w Monachium. Według zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego poczucie winy powinno zostać "przekształcone w poczucie radości z dobrego uczynku".
– Przekształćmy fakt, że żyjemy, w okazję do czynienia dobra – powiedział na spotkaniu z młodzieżą podczas Kongresu Młodzieży Egzarchatu Apostolskiego w Niemczech i Skandynawii z okazji 65. rocznicy jego istnienia.
Ukraińcy i poczucie winy
Abp Szewczuk zauważył, że poczucie winy jest dziś czymś, co charakteryzuje wiele grup społecznych. – Wojownik, który musi zabić wroga, czuje się winny, mieszkaniec Charkowa, który opuścił Charków i udał się na emigrację, czuje się winny, a ktoś, kto mniej cierpi podczas wojny, czuje się winny. Czasami wy tutaj czujecie się winni, że żyjecie w stosunkowo spokojnym społeczeństwie, inaczej niż wasi bracia i siostry w Ukrainie – powiedział arcybiskup i dodał: "Jaka jest moja odpowiedź dla was? Powinniśmy czuć się winni nie dlatego, że jest wam lepiej niż innym, ale z powodu naszych osobistych błędów i grzechów".
– Każdy musi wykonać część swojego zadania. Każdy musi wypełnić swoje życiowe powołanie. W czasach wojny mówimy, że każdy ma swój punkt kontrolny, którego nie ma prawa oddać – powiedział arcybiskup.
Wezwał ukraińską młodzież w Niemczech do bycia rzecznikami Ukrainy – mówienia prawdy, obalania rosyjskiej propagandy i pomagania potrzebującym.
– Nie wstydźcie się tego, gdzie jesteście, możliwości, które dał wam Pan Bóg. Walczmy razem! – zaapelował zwierzchnik UKGK.
W Kongresie Młodzieży wzięło udział ponad 200 młodych ludzi z terenu całego egzarchatu. Odpowiadając na pytania abp Szewczuk mówił również o znaczeniu "wierności i dyscypliny w wierze, mocy i miłości Boga jako Ojca", a także skomentował kwestie języka ukraińskiego, ewangelizacji i relacji ekumenicznych ukraińskich Kościołów chrześcijańskich".
Dzisiaj, w niedzielę obchody 65. rocznicy powstania egzarchatu zwieńczy Boska Liturgia, której przewodniczyć będzie zwierzchnik UKGK w koncelebrze z biskupami Stałego Synodu w katedrze Opieki Najświętszej Bogurodzicy i św. Andrzeja w Monachium.
Czytaj też:
Zbyt dużo ukraińskich uchodźców w Niemczech. Minister ma pomysł na ich relokacjęCzytaj też:
Scholz wyjaśnił, dlaczego blokuje transfer rakiet Taurus na Ukrainę