W czerwcu na stronie internetowej Catholic Renaissance (Katolicki Renesans) opublikowano "Deklarację prawdy" – list podpisany przez kilku biskupów katolickich, którzy potwierdzają w nim kluczowe elementy nauki Kościoła m.in. na temat eutanazji, nierozerwalności małżeństwa, antykoncepcji, niedopuszczalności małżeństwa osób tej samej płci lub błogosławienia takich związków i odrzucają ideologię gender.
Tekst podpisali: patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego, ks. kard. Raymond Burke, emerytowany arcybiskup Rygi kard. Janis Pujats, a także kilku biskupów, w tym abp Tomasz Peta z Astany, bp Athanasius Schneider, biskup pomocniczy z Astany i Jan Paweł Lenga, emerytowany ordynariusz Karagandy w Kazachstanie.
Czytaj też:
Sprofanowały wizerunek Matki Boskiej. Jest wyrok sądu
Wkroczyła prokuratura
W lipcu SOS Homofobia złożyła skargę, a pod koniec lutego 2021 roku prokuratura nadała sprawie bieg. Organizacji działającej na rzecz osób LGBT nie spodobały się punkty listu dotyczące potępienia tzw. homo-małżeństw.
Po donosie w stan oskarżenia został postawiony Jean-Pierre Maugendre, dyrektor wydawniczy strony internetowej Catholic Renaissance. Prokuratura zarzuca mu "podżeganie do dyskryminacji grupy osób na podstawie ich orientacji seksualnej".
Zamykanie ust Kościołowi
Portal Pch24.pl podaje, że akt oskarżenia jest "wyjątkowo skandaliczny, bowiem stanowi rodzaj zakazywania prezentacji podstawowych wartości i zasad katolicyzmu". "Rozpasanie lobby LGBT prowadzi wręcz do próby ograniczenia wolności głoszenia katolickiej nauki moralnej i represjonowania wiernych" – czytamy.
Z kolei Katolicki Renesans wyraził nadzieję, iż "wierni zrozumieją, że proces ten będzie w istocie polegał na obronie wolności Kościoła do głoszeniu nauki moralnej w świetle Ewangelii i możliwości jej przedstawiania w zlaicyzowanym społeczeństwie".
Czytaj też:
RPO chce paszportów dla dzieci ze związków jednopłciowych