Komisja nadzorująca Niezależny Program Odszkodowań (ICP) w Kalifornii poinformowała, że sześć diecezji wypłaciło 23,4 miliona dolarów na rzecz 197 ofiar nadużyć seksualnych, których dopuściły się osoby duchowne. Program został uruchomiony w roku 2019, a objęte są nim wszystkie ofiary, niezależnie od ewentualnego przedawnienia przestępstw w obliczu prawa świeckiego.
Próba zapewnienia sprawiedliwości
Do sześciu diecezji, które wzięły udział w inicjatywie (Fresno, Orange, Sacramento, San Bernardino, San Diego i Los Angeles), należy 10 milionów wiernych, czyli około 80 procent kalifornijskich katolików. Do programu wpłynęło w sumie 929 wniosków, z których 197 znalazło potwierdzenie w dowodach, a ofiarom wypłacono odszkodowania.
- Cieszę się, że ICP zaangażowało się w proces, który równo traktuje wszystkie ofiary, bez względu na ich obywatelstwo lub status imigracyjny, z godnością i współczuciem. Szczególnie ważne było, aby proces ICP oferował ofiarom poczucie sprawiedliwości i uznania nie znajdującej usprawiedliwienia traumy, którą im zadano – komentuje członkini Niezależnego Komitetu Nadzoru nad programem, Maria Contreras-Sweet.
Kalifornia podejmuje przedawnione sprawy
W ramach programu doszło do ugody pomiędzy diecezjami a poszkodowanymi, a obie strony zgodziły się na pokrycie kosztów odszkodowania bez rozprawy sądowej. Głos administratorów programu był decydujący w rozpatrywanych sprawach, a diecezje nie miały prawa podważać ich orzeczeń.
W 2003 w Kalifornii została również uruchomiona możliwość składania do sądów cywilnych pozwów w przedawnionych sprawach o molestowanie seksualne przez księży. Taka furtka prawna została następnie przedłużona w roku 2020.
Czytaj też:
Rycerz Jana Pawła II pedofilem recydywistą. Skazany za gwałt na nieletniejCzytaj też:
Były kardynał Theodore McCarrick stanął przed sądem. Nie przyznał się do winyCzytaj też:
RMF FM: Krakowska kuria od 2017 ukrywała przypadek molestowania?