Światowe Stowarzyszenie Zawodowe na rzecz Zdrowia Transpłciowego zaktualizowało wytyczne dotyczące leczenia. Nowe standardy zawarto w dokumencie "Standardy Opieki i Wytyczne Etyczne" (SOC8).
Od teraz w medycynie transpłciowej nie obowiązują ograniczenia wiekowe w przypadku blokerów dojrzewania i operacji zmiany płci. Według grupy lekarzy ze stowarzyszenia, dziewięcioletnim dzieciom można już przepisać hormony zmieniające płeć, a nastolatkom można przeprowadzić operację.
Operacja zmiany płci bez ograniczeń wiekowych
Dodatkowo stwierdzono, że leki należy przepisywać już od pierwszych objawów dojrzewania, które może rozpocząć się już w 9 roku życia. Zaleca się również rozważenie zabiegu chirurgicznego, kiedy nastolatka jest w czasie "hormonalnej terapii potwierdzającej płeć".
"Społeczność medyczna na całym świecie musi przestać wierzyć w opinię tej organizacji, które pod przykrywką najlepszych praktyk medycznych są one wyraźnie wysoce ideologiczne i powiedziałabym, że są całkowicie nieodpowiedzialne" – podkreśliła prof. Kathleen Stock, brytyjska feministka sprzeciwiająca się ruchowi transpłciowemu. Dodała, że "jest to dokument, który jest uważany za złoty standard i wydaje się, że nie traktuje poważnie wielu medycznych i etycznych implikacji tych procedur".
Portal bioedge.org wskazuje, że standardy opieki opracowane przez Stowarzyszenie Zawodowe na rzecz Zdrowia Transpłciowego wydają się być punktem odniesienia nie tylko dla lekarzy, ale także dla prawników i firm ubezpieczeniowych.
Czytaj też:
Barbara Nowak: Antychrześcijańskie ideologie nienawidzą człowiekaCzytaj też:
"Prawo dzieci do seksu" – czyli dokąd zmierza hiszpańska lewica