Agencja AFP, powołując się na arabskie źródła dyplomatyczne podała, że co najmniej 323 ofiary to Egipcjanie. Większość z nich zmarła z powodu chorób związanych z upałem. Jedna osoba została śmiertelnie ranna podczas paniki, która wybuchła w tłumie.
Według tych doniesień podczas tegorocznej pielgrzymki do Mekki zginęło także co najmniej 60 Jordańczyków, 35 Tunezyjczyków, 11 Irańczyków i trzech Senegalczyków.
Ponadto wśród pielgrzymów, którzy zmarli podczas hadżdż, było co najmniej czterech obywateli Federacji Rosyjskiej. Konsulat Generalny Rosji w Arabii Saudyjskiej poinformował, że zmarli "z przyczyn naturalnych" – podaje reżimowa agencja RIA Nowosti.
Śmiertelny upał w Mekce. Ponad 50 stopni Celsjusza na termometrze
Pielgrzymka do Mekki rozpoczęła się w ubiegły piątek, 14 czerwca. Co roku odbywa się w upale. Według saudyjskich służb meteorologicznych w poniedziałek temperatura w Wielkim Meczecie w Mekce osiągnęła 51,8 stopnia Celsjusza.
Hadżdż, czyli pielgrzymka, do Mekki odbywa się co roku i przyciąga miliony muzułmanów. Wyjątkiem był rok 2022, kiedy było ich znacznie mniej, ponieważ Arabia Saudyjska ze względu na pandemię COVID-19 zakazała wjazdu pielgrzymom z zagranicy.
Każdego roku podczas pielgrzymki umierają setki osób – z powodu upałów, paniki w tłumie i innych zdarzeń – na przykład pożarów w obozach namiotowych pielgrzymów. W 2015 r. w wyniku wybuchu paniki zginęło co najmniej 2,1 tys. osób. To najwięcej ofiar w historii hadżdż.
Położony w Mekce Święty Meczet to największy meczet na świecie otaczający najświętsze miejsce islamu – Al-Kabę. W jego kierunku zwracają się muzułmanie na całym świecie podczas odmawiania codziennych modlitw. Stanowi najświętsze miejsce dla wyznawców islamu.
Każdy muzułmanin powinien odwiedzić sanktuarium przynajmniej raz w życiu, gdyż pielgrzymka do świątyni jest jednym z pięciu filarów islamu.
Czytaj też:
Arabia Saudyjska: Służby udaremniły wjazd do Mekki ponad 320 tys. pielgrzymów