Trzej nowi metropolici z Polski w Watykanie. Dwóch kardynałów i arcybiskup

Trzej nowi metropolici z Polski w Watykanie. Dwóch kardynałów i arcybiskup

Dodano: 
Plac św. Piotra w Watykanie
Plac św. Piotra w Watykanie Źródło: PAP/EPA
29 czerwca papież Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski, kard. Grzegorz Ryś i abp Andrzej Przybylski.

Kard. Konrad Krajewski został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim 12 marca 2026 roku, a metropolię łódzką objął 28 marca tego roku.

Kard. Grzegorz Ryś został mianowany metropolitą krakowskim 26 listopada 2025 roku. Jego ingres do katedry na Wawelu odbył się 20 grudnia.

29 sierpnia 2025 roku nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła natomiast decyzję Leona XIV o mianowaniu arcybiskupem metropolitą katowickim bp. Andrzeja Przybylskiego. Objął on metropolię katowicką 4 października ubiegłego roku.

Watykan: 29 czerwca paliusze dla trzech polskich metropolitów

Nowi metropolici z Polski otrzymają od papieża paliusze w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła (poniedziałek, 29 czerwca). Uroczysta msza, podczas której Leon XIV pobłogosławi paliusze i osobiście nałoży je na ich ramiona, rozpocznie się o godzinie 9:30 w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie.

Paliusz to biały wełniany pas zakładany na ornat, ozdobiony równoramiennymi krzyżami. Symbolizuje szczególną więź między papieżem a metropolitami na całym świecie.

Czytaj też:
Leon XIV zwołuje kardynałów z całego świata. Dlaczego?

Opracował: Damian Cygan
Źródło: KAI
Czytaj także