"Rzeczpospolita" opublikowała w niedzielę na swojej stronie internetowej wyniki badania agencji SW Research. Jego uczestnikom zadano pytanie: "Jak ocenia Pani/Pan sposób w jaki rząd Donalda Tuska postanowił przejąć kontrolę nad mediami publicznymi (m.in. TVP)?".
41,3 proc. respondentów wybrało odpowiedź "pozytywnie", natomiast 35 proc. – "negatywnie". 20,5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie, a 3,2 proc. w ogóle o niej nie słyszało.
Sondaż zostało przeprowadzony wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-29 grudnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
TVP, Polskie Radio i PAP postawione w stan likwidacji
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w grudniu, że szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na uchwałę Sejmu i Kodeks spółek handlowych, odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy.
Po świętach Bożego Narodzenia Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu TVP, PR i PAP w stan likwidacji. Swoją decyzję uzasadnił zawetowaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej, w której były zapisane środki na finansowanie mediów publicznych.
RMN: Działania Sienkiewicza są bezprawne. PiS organizuje marsz w obronie mediów publicznych
Rada Mediów Narodowych i dotychczasowe zarządy spółek medialnych uznają działania ministra kultury za bezprawne. Politycy PiS mówią o "zamachu" na media publiczne, a koalicję rządzącą nazywają "koalicją 13 grudnia" (rząd Donalda Tuska został zaprzysiężony 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego).
W najbliższy czwartek, 11 stycznia przed Sejmem Prawo i Sprawiedliwość organizuje marsz w obronie mediów publicznych, wolności słowa i demokracji pod hasłem "Protest wolnych Polaków".
Czytaj też:
Dziennikarka "Panoramy" niewpuszczona do TVP. "Kobieta w widocznej ciąży"