Projekt od początku wpisuje się w społeczne potrzeby. W potrzebę upamiętnienia tych, którzy stworzyli grunt pod antykomunistyczne przemiany, w potrzebę zrzucania cenzury słowa i tematu tegoż słowa, w potrzebę nauczenia kolejnych pokoleń historii, którą przez kilka dekad przed nami zatajano, w potrzebę wspólnych, niepolaryzujących celebracji, w potrzebę rozwijania inicjatyw lokalnych, w potrzebę rodzinnego spędzania czasu, sportowych aktywności, plenerowych, międzypokoleniowych eventów i wreszcie w potrzebę wzmacniania świadomości i roli jaką każdy z nas ma w społeczeństwie np. taką, że bycie honorowym krwiodawcą jest nie tylko patriotycznym i altruistycznym gestem, który finalnie ratuje życie i zdrowie innych - ale zwyczajnie jest dowodem życiowej odpowiedzialności. Bo o ile nie każdy z nas może chcieć oddawać honorowo krew - to już na pewno każdy z nas może tej krwi zwyczajnie potrzebować. Więc zasilanie banków krwi jest dowodem rozsądnego zabezpieczania siebie i swoich bliskich przed tym, żeby nie spotkać się z pustym bankiem krwi, bo to może kosztować bardzo drogo.
W tym roku bieg Tropem Wilczym wpisał się w jeszcze jedna wielką społeczna potrzebę – integracji społecznej, zapraszania dzieci, młodzieży, rodzin - izolowanych społecznie covidową sytuacją.
Tegoroczna edycja biegu, która odbędzie się 15 sierpnia w ok 300 miastach Polski i poza jej granicami, jest nie tylko społecznym projektem będącym owocem symultanicznego działania lokalnych społeczności ale przede wszystkim szansą i okazją, żeby nareszcie ‘wyjść do ludzi’, zrobić razem coś pożytecznego, wzniosłego a przy okazji aktywować swój fizyczny potencjał i jeszcze się przy tym po prostu dobrze bawić. Biegowi towarzyszyć będą liczne propozycje aktywności dla dzieci i młodzieży – koncerty rockowe, pokazy grup rekonstrukcyjnych, zabawy festynowe i rodzinne.
Dzień edycji IX startu Tropem Wilczym będzie dniem radosnym, aktywnym, rodzinnym a jednocześnie owocnym w zaspokajanie tych potrzeb, które teraz społecznie są najjaskrawsze. Wystarczy wejść na tropemwilczym.org aby dołączyć do biegu w swoim mieście, a jeśli jakieś miasto nie organizuje w tym roku biegu – Warszawska edycja ma jeszcze wolne miejsca i zaprasza na wyjątkową, wspólną niedzielę na Forcie Bema.
Matriał Fundacji Wolność i Demokracja