W trakcie weekendowych zjazdów słuchacze skupiają się na problematyce istotnej we współczesnym świecie, ale często ignorowanej w szkołach i na uniwersytetach. Nowe media, ich transformacja, perspektywy rozwoju, finansowanie – to wszystko poruszane jest podczas zjazdów Akademii Nowych Mediów.
Podczas IV zjazdu, który odbył się 29 i 30 października, uczestnicy projektu skupiali się na problematyce dziennikarstwa ekonomicznego i ekonomii w ogóle. Nie zabrakło także omówienia kwestii związanych ze współczesną kulturą. Ponadto uznani eksperci pomagali zdobywać kompetencje z zakresu wystąpień publicznych. Nieocenionym wsparciem okazała się tu obecność redaktor Elżbiety Żywioł z TVP Info.
Sergiusz Kieruzel z Ministerstwa Klimatu i Środowiska przyjrzał się edukacji, ale także relacjom młodzieży i social mediów. Artystka i konserwator dzieł sztuki Nina Drab w swoich warsztatach skupiała się na związkach kultury i nowych mediów. Inżynier i programista Grzegorz Zajączkowski w ramach warsztatów umożliwił uczestnikom Akademii Nowych Mediów zdobycie wiedzy w zakresie kapitału społecznego oraz kwestii etyki i pieniędzy w mediach. Natomiast Grzegorz Izbicki specjalizujący się w koordynacji projektów młodzieżowych przeprowadził warsztaty z zakresu kompetencji medialnych.
Akademia Nowych Mediów to projekt Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego. W ramach inicjatywy młodzi ludzie mają niepowtarzalną okazję poszerzać swoje kompetencje dziennikarskie oraz poznawać tajniki mediów społecznościowych oraz innych nowoczesnych form komunikacji. A to wszystko za darmo. Projekt wspiera bowiem partner strategiczny: Bank Gospodarstwa Krajowego. Inicjatywa cieszy się także wsparciem drugiego z partnerów– Fundacji Empiria i Wiedza.
Pilna praca podczas warsztatów i koncentracja na wykładach pozwoliły uczestnikom Akademii Nowych Mediów poszerzyć swoje kompetencje. Co więcej, efekt wysiłków był widoczny już w trakcie IV zjazdu ANM. Łatwo można było zauważyć na twarzach uczestników szczere zaangażowanie, które pod czujnym okiem ekspertów rychło zamieniało się w wyraźnie widoczne nowe umiejętności. Intensywny przebieg wydarzenia podkreślają także oni sami.
– Ostatnie spotkanie w ramach Akademii Nowych Mediów przebiegło niezwykle intensywnie. Wyjątkowo ciekawą prelekcję wygłosił Pan Sergiusz Kieruzel z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która dotyczyła edukacji oraz ekonomii we współczesnym świecie. Mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami na temat współczesnego przywiązania młodzieży do mediów społecznościowych. Nasz gość wskazał szanse związane z coraz większą cyfryzacją naszego życia. Na przykład szybkie przesyłanie danych pozwala młodym ludziom poszerzać horyzonty wiedzy na niespotykaną wcześniej skalę – mówi słuchacz Akademii Nowych Mediów Sylwester Stachurski.
– Podczas ostatniego zjazdu Akademii Nowych Mediów poruszyliśmy temat dziennikarstwa ekonomicznego i kultury współczesnej. Razem z ekspertami omawialiśmy metody i techniki ćwiczeń przed wystąpieniami publicznymi. Wśród nich znalazła się dziennikarka Elżbieta Żywioł ze stacji TVP Info. Podczas bardzo ciekawej dyskusji mogliśmy poznać kulisy pracy telewizyjnej na żywo i bez przygotowania w czasie niespodziewanych wydarzeń. Jednym z nich była niespodziewana śmierć królowej Elżbiety II – zauważa z kolei Mateusz Łukomski.
Zadowolenie uczestników oraz dostrzegalne pozytywne efekty pilnej pracy pod czujnym okiem wysokiej klasy fachowców to najlepsza rekomendacja dla Akademii Nowych Mediów. Jest to jednak także dowód, że wspierany przez partnerów projekt Centrum im. Władysława Grabskiego ma sens i w realny sposób ubogaca uczestników projektu.