Rekolekcje wielkopostne 2023 – dominikanie.pl

Rekolekcje wielkopostne 2023 – dominikanie.pl

Dodano: 
Rekolekcje wielkopostne 2023 – dominikanie.pl
Rekolekcje wielkopostne 2023 – dominikanie.pl
Za nami już ponad dwa tygodnie Wielkiego Postu. To dobry czas, aby wziąć udział w rekolekcjach i przygotować się na święta Wielkiej Nocy.

Do 5 kwietnia br. na kanale dominikanie.pl (w każdy poniedziałek, środę i piątek) trzej dominikanie głoszą rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Jak się modlić?”. Radosław Więcławek OP przeprowadza nas po modlitewnym know-how. Szymon Popławski OP wprowadza nas w świat Modlitwy Serca. Dawid Grześkowiak OP natomiast przybliża mądrość Ojców Pustyni.

Dzięki tej serii można spojrzeć na modlitwę z innej strony. Zacząć spotykać się z jednym Bogiem w trzech Osobach i rozwijać z Nim bliską relację.

Zapraszamy!

Jaki jest Twój obraz Boga? || Jak się modlić? [know-how #01] Radosław Więcławek OP Jak się modlić? to rekolekcje dla tych, którzy zaczynają się modlić, ale także dla tych, którzy modlą się już od dawna. Dzięki tej serii spojrzysz na modlitwę z innej strony. Zaczniesz spotykać się z jednym Bogiem w trzech Osobach. Rozwiniesz z Nim bliską relację. W tym odcinku zostaniesz poproszony przez Radosława Więcławka OP o zatrzymanie się i przyjrzenie się m.in. temu: Do kogo się modlisz? Jaki jest twój obraz Boga? Jak zwracasz się do Boga? Jakie elementy obrazu Boga, który nosisz w sercu są wspierające w twoim życiu modlitwy, a które cię od Niego oddalają?

Jak przebywać w obecności Boga? || Jak się modlić? [Modlitwa Serca #01] Szymon Popławski OP Jak się modlić? to rekolekcje dla tych, którzy zaczynają się modlić, ale także dla tych, którzy modlą się już od dawna. Dzięki tej serii spojrzysz na modlitwę z innej strony. Zaczniesz spotykać się z jednym Bogiem w trzech Osobach. Rozwiniesz z Nim bliską relację. W tym odcinku Szymon Popławski OP wprowadza w tajniki Modlitwy Serca, wskazuje, jak przebywać w obecności Boga. Zaprasza także na chwilę refleksji, czym w ogóle jest modlitwa, jakie są jej rodzaje, co jest, a właściwie, co nie jest celem modlitwy. To wszystko pomaga zrozumieć, jak modlitwa wpływa na życie człowieka. Uczy, jak zacząć się modlić Modlitwą Serca, czyli spotykać się z Chrystusem w tym, co najgłębsze, by przebywać nieustannie w Bożej obecności.

W tym odcinku Dawid Grześkowiak OP zaprasza do wyruszenia w nieznane i wytrwania w drodze modlitwy. Mądrość pustyni a zniechęcenie w modlitwie – to temat, który porusza w tym odcinku. Za wzór stawia nam doświadczonego mnicha – Abbę Antoniego Wielkiego. Przytacza apoftegmat, który mówi o tym, jak się modlić, mimo zniechęcenia, a dzięki temu – jak się zbawić. Mówi o myślach automatycznych, które nie tylko próbują nas oderwać od modlitwy, ale także prowadzą do acedii, czyli zniechęcenia i braku troski o cokolwiek. Jak się modlić? to rekolekcje dla tych, którzy zaczynają się modlić, ale także dla tych, którzy modlą się już od dawna.

Ile i kiedy się modlić? || Jak się modlić? [know-how #02] Radosław Więcławek OP W tym odcinku Radosław Więcławek OP podpowiada m.in.: Ile i kiedy się modlić, Jak doświadczać Boga w codzienności, Kim jest Bóg w swojej istocie, Jak nawiązać i budować relację z Bogiem. Ojciec Radek przytacza także celne fragmenty Pisma Świętego, w których jest mowa o tym, ile czasu spędzonego z Bogiem jest w sam raz oraz jak często powinniśmy się modlić. Zachęca również do tego, aby pomyśleć, ile czasu możesz poświęcić na modlitwę, a gdy już znajdziesz odpowiedź, to zacznij praktykować. Jak się modlić? to rekolekcje dla tych, którzy zaczynają się modlić, ale także dla tych, którzy modlą się już od dawna.

W tym odcinku Szymon Popławski OP zaprasza na rozważanie m.in. o tym: Jak dotrzeć do Boga? Jak i czy w ogóle możesz pochwycić Go własnymi siłami? Czy Pan Bóg jest w centrum twojego życia? Jak poczuć miłość Boga? Jak dać się znaleźć Bogu? Na czym polega modlitwa głębi serca? Dzięki chwili zatrzymania i uważności dostrzeżesz, że naprawdę jest Bóg, który cię poszukuje ze swoim Słowem i swoją miłością.

W tym odcinku Dawid Grześkowiak OP kontynuuje spotkanie z mądrością Abby Antoniego. Mówi nam o tym, że nawet w dobrych intencjach (jak np. gorliwa modlitwa) możemy się zapędzić tak daleko, że się pogubimy. „Nie przeginaj, bo pękniesz” tak w skrócie można by było to podsumować. Jak zatem się modlić i się nie pogubić? Jak zachować zdrowy umiar i równowagę? Jak traktować siebie z łagodnością i wyrozumiałością? Jak nie popadać w skrajności w życiu duchowym? Jakie są trzy wskazówki dotyczące modlitwy?

Źródło: Fundacja Dominikanie W drodze
 0
Czytaj także