Znakomici aktorzy: Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski (na zdjęciach) wystąpią 15 września na scenie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta (ul. Solna 1) w wyjątkowym spektaklu pt. „Miłość Pana Cogito”.
Spektakl jest próbą opisania uczuć miłosnych drzemiących w Panu Cogito. Młodość pokolenia Zbigniewa Herberta przypadła na okres II Wojny Światowej i okupacji sowieckiej. Czy w czasie apokalipsy jest miejsce na miłość? Z wierszy zaprezentowanych w spektaklu dowiemy się od Poety, że właśnie wobec najokropniejszych doświadczeń miłość widać w jej najpiękniejszej postaci. Wystarczy choćby dotknąć jednego z wierszy Zbigniewa Herberta pt. „Różowe ucho”, by zrozumieć, że relacje między kobietą a mężczyzną zawsze są niepowtarzalną, wzruszającą historią o zwycięskości i wszechmocy miłości, o którą warto w życiu walczyć.
- Dla Pani Doroty i Pana Mariusza to będzie poetycki powrót na scenę „Herbertiady” po 22 latach. W 2001 roku wystąpili u nas razem, jeszcze na kameralnej scenie kina „Piast” w spektaklu przygotowanym przez zespół warszawskiego Teatru Narodowego pt. „Siódmy anioł” – mówi Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni „Herbertiady”
i jej dyrektor artystyczny.
Zanim jednak spotkamy się z Panem Cogito, dzień wcześniej (14 września br.) odbędą się dla młodzieży licealnej warsztaty recytatorskie, które w Ognisku Pracy Pozaszkolnej poprowadzi aktorka i pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie Małgorzta Kaczmarska.
Dnia 15 września br. od godz. 10.00 rozpoczną się zmagania recytatorów w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, które oceniać będzie Jury: Agata Piotrowska – Mastalerz (aktorka, dr sztuki teatralnej, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Anna Zagórska (aktorka, dr nauk o sztukach pięknych, pedagog emisji głosu i artykulacji), Cezary Morawski (aktor), Helena Elert (kołobrzeska polonistka, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej).
Publiczność będzie miała okazję poznać laureatów kilka godzin później, a dokładniej
o godz. 17.00 tuż przed premierą spektaklu „Miłość Pana Cogito”, kiedy zaprezentują się oni w krótkiej etiudzie teatralnej wyreżyserowanej przez Wojciecha Czaplewskiego.
Przypomnijmy, że Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.
Oficjalnym Partnerem jest Polska Fundacja Narodowa, a Partnerami są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja PZU, Gmina Miasto Kołobrzeg, Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.
Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury
i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.
Patronat medialny sprawują: TVP 3 Szczecin, AUDYTORIUM 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, tygodnik „Do Rzeczy”, Polskie Radio Koszalin, Radio Plus, TKK Kołobrzeg, portal www.miastokolobrzeg.pl.
Szczegóły na plakacie. Wstęp wolny.