Pytanie Boga, Łukasz Popko OP, Timothy Radcliffe OP
Dwaj dominikanie: kardynał Timothy Radcliffe z Oksfordu i biblista Łukasz Popko z Jerozolimy rozmawiają o tym, jak Bóg rozmawia z ludźmi. Wybrane fragmenty Pisma Świętego zostały przełożone z języków oryginalnych przez ojca Łukasza.
Książka zawiera osiemnaście rozdziałów dotyczących biblijnych rozmów z Bogiem. Choć napisana jest lekkim stylem, nie jest oderwana od problemów świata współczesnego. Dialogi biblijne, i te udane i te nieudane, poważne i żartobliwe, pokazują czytelnikowi, jakim rozmówcą jest Bóg.
Każdemu rozdziałowi towarzyszy dzieło sztuki, które pomaga w interpretacji treści.
Nie wszystkie okruchy całości, Tomasz Golonka OP
Życie od A do Ż. Dominikanin Tomasz Golonka w 99 felietonach dotyka różnych aspektów życia, w lekkiej formie opowiadając o poważnych sprawach. Kto jest w dzisiejszych czasach autorytetem? Jak rozumień wolność? Gdzie szukać mądrości? Co jest dobrem? Czym prawda różni się od postprawdy? Dlaczego przywileje są złe? Co stanowi obowiązek hierarchów? Próbę odpowiedzi na te – i nie tylko te – pytania znajdziemy właśnie w tej książce. Nie wszystkie okruchy całości to zapis wybranych audycji prowadzonych w Polskim Radiu Katowice w cyklu U progu dnia.
Na książkę składa się blisko sto krótkich tekstów, poruszających różnorakie sprawy ludzkiej codzienności. Dotyczą one m.in.: autorytetów, przywilejów, potrzeb, litości, mądrości, miłości, szczęścia, dobra, przemijania, oddechu, roztropności, samodzielności, śmierci, tęsknoty, wierności… i wielu innych „okruchów” życia.
Wszystko w oparciu o: nauczanie Jezusa Chrystusa zawarte w Piśmie Świętym, oficjalne nauczanie Kościoła zwarte w Katechizmie Kościoła katolickiego oraz własne doświadczenie Tomasza Golonki OP.
Niezłomni i złamani. Polscy dominikanie a bezpieka 1945–1989, Józef Puciłowski OP
W 2005 roku Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego, do dziś jedna z nielicznych instytucji w polskim Kościele, zdecydowała się na całościowe badania historyczne na temat infiltracji przez służby specjalne w latach 1945–1989. Przewodniczącym powołanej w tym celu komisji został o. dr Józef Puciłowski OP.
Niniejszy esej, stanowiący poprawione wydanie książki Portrety imienne i bezimienne, proponuje czytelnikom przystępne wprowadzenie w najnowszą historię polskich dominikanów, a wśród nich – postaci niezłomnych, tragicznych i złamanych.
Biografie te o. Puciłowski OP, w charakterystyczny dla siebie, wyrazisty sposób, maluje na szerokim tle przemian w powojennym Kościele.
Dlaczego? Biblijne podstawy katolicyzmu, ks. prof. Mariusz Rosik
Ksiądz Mariusz Rosik udowadnia, że prawdy katolickie i dogmaty wiary mają rzeczywiste podstawy biblijne, a nie wynikają wyłącznie z Tradycji Kościoła. Przedstawiając biblijne korzenie katolicyzmu, sięga po propagowaną przez Benedykta XVI kanoniczną metodę interpretacji Pisma Świętego, polegającą na czytaniu pojedynczych tekstów w świetle całej Biblii. Każdą ze stawianych tez wspiera argumentami z tekstów zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu.
Ks. prof. Mariusz Rosik mierzy się z zarzutem, że Kościół katolicki w swoim nauczaniu przekracza granice objawienia biblijnego, dodając do niego prawdy wynikające z Tradycji (sobory, papież, biskupi), o których Pismo Święte nie wspomina.
iPray Wielki Post, George Boronat
To nie tylko narzędzie do indywidualnej modlitwy, ale też zaproszenie do odkrycia Boga, który przemawia w prostocie każdego dnia.
Każda rozmowa, a nawet próba rozmowy z Bogiem to modlitwa… iPray jest propozycją, która może pomóc w (od)budowaniu tej wyjątkowej relacji. Autor, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy z młodzieżą, zaproponował następującą formułę: najpierw fragment Ewangelii na każdy dzień roku liturgicznego, a następnie krótki komentarz.
Trzeci z siedmiu tomów zawiera komentarze do Ewangelii na Wielki Post. Pozostałe tomy to: Adwent i Boże Narodzenie, Okres zwykły I, Okres wielkanocny, Okres zwykły II, III, IV.
Seria powstaje we współpracy z Fundacją Sternik-Poznań.
Medycyna alternatywna. (Nie)bezpieczna alternatywa?, Anna Panasiuk
W Medycynie alternatywnej autorka, z perspektywy lekarza, pokazuje potencjalne zagrożenia związane z praktykowaniem takich sposobów leczenia. Stawia na roztropność w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia oraz na krytyczne podejście do alternatywnych metod prezentowanych czasem jako złoty środek. Warto zadać sobie pytanie, czy przyjęta metoda terapii, spoza tradycyjnej medycyny, rzeczywiście jest w stanie pomóc oraz czy jest zgodna z nauką Kościoła.
Autorka wyjaśnia, co uważane jest za medy¬cynę alternatywną, a co za konwencjonalną. Pokazuje konsekwencje stosowania tej pierwszej z perspektywy specjalisty onkologii i hematologii dziecięcej. Odnosi się również do wymiaru duchowego tego rodzaju praktyk.